Dánsko ponúkne niektorým ľuďom aj tretiu dávku vakcíny

Dánsko ponúkne niektorým ľuďom aj tretiu dávku vakcíny
Zdroj foto: TASR/Lukáš Mužla
Dánsko ponúkne tretiu dávku protikoronavírusovej vakcíny ľuďom, ktorí boli predtým zaočkovaní dvoma odlišnými preparátmi.

Ide o ľudí s rôznymi vakcínami

Dánske ministerstvo zdravotníctva pre Dánsky rozhlas uviedlo, že ľuďom zaočkovaným dvoma rôznymi dávkami bude po ukončení celonárodného vakcinačného programu ponúknutá aj tretia dávka. Dôvodom je podľa DR skutočnosť, že viacero krajín mimo Schengenu cestujúcim pri vstupe neuznáva očkovanie odlišnými vakcínami ako úplné.

Ako uvádza DPA, to môže zhruba 150.000 dánskym občanom spôsobiť komplikácie pri cestovaní. Dánske médiá napríklad nedávno informovali o Thajčanke žijúcej v Dánsku, ktorá nemôže navštíviť rodičov vo svojej domovine, pretože ako zaočkovaná dvoma rôznymi vakcínami do Thajska nemôže vstúpiť bez povinnosti podstúpiť po príchode povinnú karanténu.

O postupe budú rokovať

Celkovo 151,335 dánskych občanov, z ktorých väčšinu tvoria zdravotnícki pracovníci, bolo totiž najprv zaočkovaných vakcínou proti covidu od spoločnosti AstraZeneca. Dánska vláda však neskôr pozastavila jej používanie po správach o mimoriadne zriedkavých, ale vážnych prípadoch krvných zrazenín, ktoré sa vyskytli po očkovaní týmto preparátom. V rámci druhej dávky teda dostali vakcíny založené na technológii mRNA - buď od spoločnosti Pfizer/BioNTech alebo Moderna. Týmito vakcínami údajne budú očkovaní aj pri tretej dávke.

Ako pripomína DPA, konkrétny postup v súvislosti s očkovaním treťou dávkou vakcíny ešte nie je známy a bude tak predmetom rozhovorov medzi dánskymi zdravotníckymi úradmi a tamojšími regiónmi.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá