Ekvádorčan Carapaz vybojoval zlatú medailu. Juraj Sagan o popredné priečky nebojoval

24.7.2021 11:02

Ekvádorsky cyklista Richard Carapaz získal zlatú medailu v cestných pretekoch jednotlivcov s hromadným štartom na OH v Tokiu. Na náročnej 234 km dlhej kopcovitej trati s piatimi stúpaniami triumfoval po záverečnom sólovom úniku s náskokom 1:07 min pred strieborným Belgičanom Woutom Van Aertom a bronzovým Slovincom Tadejom Pogačarom.

Slovenský reprezentant Juraj Sagan v úvode incioval 180 km dlhý únik dňa, no v závere o popredné priečky nebojoval.

Dvadsaťosemročný Carapaz vybojoval iba druhú zlatú olympijskú medailu pre Ekvádor v histórii, premiérovú získal chodec Jefferson Perez na dvadsiatke v roku 1996 v Atlante. Carapaz treiumfoval v roku 2019 na Giro d´Italia a na nedávno skončenej Tour de France obsadil tretiu priečku.

V Tokiu bol rozhodujúci jeho atak viac ako 20 km pred cieľovou páskou, keď unikol spolu s Američanom Brandonom McNultym a napokon si prišiel po zlato suverénne osamotený. V boji osemčlennej skupiny o striebro Van Aert tesne predstihol dvojnásobného víťaza Tour Pogačara.