Balážová a Pištej ukončili púť v olympijskom mixe. V úvodnom semifinále prehrali s Rumunmi

Balážová a Pištej ukončili púť v olympijskom mixe. V úvodnom semifinále prehrali s Rumunmi
Zdroj foto: TASR/Michal Svítok
Slovenský stolnotenisový pár Barbora Balážová, Ľubomír Pištej ukončili svoju púť v olympijskom mixe v úvodnom osemfinále. Na tokijských hrách prehrali v sobotu s Rumunmi Bernadette Szőcsovou a Ovidiom Ionescom 1:4 na sety.

Smola pri žrebe

Medaila dvojici na veľkých turnajoch unikala pomedzi prsty až do tohto júna, keď sa ovenčili striebrom na majstrovstvách Európy vo Varšave. Vysoké rebríčkové postavenie i dobrú formu chceli potvrdiť práve pod piatimi kruhmi.

Tam sa kvalifikovalo 16 najlepších párov. Slováci boli piati nasadení a pred úvodným osemfinále mohli očakávať viacerých priaznivých súperov. Nestalo sa, žreb im určil najlepšie postavených z druhej osmičky Rumunov Bernadette Szőcsovú s Ovidiom Ionescom. Ak by cez úvodnú prekážku prešli, čakala by ich tá najťažšia v podobe najvyššie nasadených Číňanov Liou Š'-wen a Sin Sü. Slováci sa však tak ďaleko nedostali. 

V sobotu, pri Pištejovej premiére pod piatimi kruhmi, podľahli Rumunom 1:4 na sety. "Mali sme trochu smolu pri žrebe, ale dnes boli určite lepší. Čakal som vyrovnaný zápas 50 na 50, no dnes nás, bohužiaľ, takticky prevýšili. Čo sa dá robiť," povzdychol si Pištej, ktorého mrzela najmä nevyužitá práca za uplynulé roky: "Pre nás to nebolo 1. kolo na turnaji. Hrá tu len šestnásť najlepších párov, takže to bolo akoby ´piaty rok kolo´."

Do Tokia cestoval so zraneným kolenom

Rumuni predviedli v zápase kvalitný výkon po taktickej stránke, dokázali eliminovať hru Balážovej a v rozhodujúcich momentoch mali o chlp presnejšie údery. Balážová s Pištejom v piatom sete síce stiahli z 5:10 na 9:10, ale Ionescu následne premenil mečbal. "Na konci viedli už 10:5, my sme dotiahli na 9:10, ale škoda, že Ionescu nakoniec trafil ten bekhend. Zase by možno mohli znervóznieť, no celkovo to musím zhodnotiť, že dnes boli lepší," uviedol Pištej.

Tridsaťsedemročný reprezentant cestoval do Tokia so zraneným kolenom, s ktorým odohral aj "strieborné" ME. Lekári slovenskej výpravy ho dokázali na sobotňajší duel pripraviť a natrhnutý meniskus, natrhnutý väz v kolene mu problémy nerobili. "Úplne bez obmedzení, hral som normálne svoj štandard. Možno aj lepší priemer. Koleno absolútne neovplyvnilo zápas," uviedol. 

Po olympiáde sa mal pôvodne podrobiť operácii, no momentálne je spôsob liečby otvorený: "Jeden doktor ma chcel operovať na druhý deň, druhý Branislav Delej, čo je tu s nami, mi povedal, že uvidíme, ako sa to bude chovať. Možno to pôjde aj bez operácie."

Po prehre bola sklamaná

Balážová bola po prehre veľmi sklamaná a sypala si popol na hlavu: "Posledné turnaje sme hrali veľmi dobre. Ja som hrala v mixe uplynulé podujatia vynikajúco, čiže ma to strašne mrzí, pretože z mojej strany to bol dnes podpriemerný výkon." 

Priznala, že jej zápas nevyšiel, navyše súperi dobre prečítali jej hru a našli na ňu recept: "Nesadol mi, v prvom sete zavážila nervozita, síce to opadlo, no strašne ťažko sa mi chytalo. Pritom som celý zápas myslela pozitívne, ale absolútne som sa do toho nevedela dostať. Ako povedal Ľubo, takticky to zvládli lepšie a musím povedať, že mňa totálne vyšachovali z našej hry."

Balážová musí rýchlo hodiť trpkú prehru za hlavu, v Tokiu ju totiž čaká ešte dvojhra. Verí však, že pod olympijskými kruhmi dostane šancu zabojovať aj s Pištejom: "Myslím si, že sa nemáme za čo hanbiť. Patríme sem a treba dúfať, že v Paríži to bude lepšie."

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá