Keď vitamíny, tak v želatínovej kapsuly: Uspokojíme aj vegetariánov

Keď vitamíny, tak v želatínovej kapsuly: Uspokojíme aj vegetariánov
Zdroj foto: FreePik
Želatína je vraj ideálnou hmotou na zapuzdrenie vitamínov, pretože nemá vôňu ani chuť a je ľahko stráviteľná. Nemá známe vedľajšie účinky, pokiaľ nie ste alergickí na živočíšne časti, ktoré sa na jej výrobu používajú. Neinteraguje s inými liekmi alebo doplnkami výživy. Pre vegetariánov a vegánov sa dokonca vyrába z morských rias.

INFO: Želatínové kapsule sú ideálna forma pre ľudí, ktorí majú problémy s prehĺtaním.

Želatína sa vyrába varením kostí, väzov a šliach zvierat, ako sú kravy, ošípané a dobytok. Výsledkom je granulovaný svetlý materiál, ktorý pôsobí ako stužovadlo na želatínové dezerty. Okrem dezertov sa používa aj na obalovanie vitamínových kapsúl a gumovitých vitamínov. Aj keď už v obmedzenom množstve, vzhľadom na rastúci počet vegetariánov, pre ktorých je tento materiál tabu.

Tip: Detské vitamíny a minerály namiesto želatíny používajú guarovú gumu.  

Náhrady želatíny

Ako stužovadlo sa používa množstvo želatínových náhrad. Zahŕňajú agar a karagén, oba vyrobené z morských rias. Guarová guma získaná z rastliny pôvodom z Pakistanu sa často používa aj v zmrzline a pudingu. Ďalšou želatínovou alternatívou je fermentovaný typ rias. Vitamínový výrobok so želatínou môže mať na zozname zložiek popis aj potravinová glazúra alebo potravinársky poťah.

INFO: Negatívum želatínovej kapsuly je ten, že do nej nedokážete dostať toľko látok, ako do tabletky. Má aj obmedzenú rozpustnosť.

Kapsuly bez želatíny

Ak si chcete vyrobiť vlastné kapsuly doplnkov výživy, môžete si kúpiť prázdne kapsuly bez želatíny a naplniť ich vitamínovými práškami, bylinkami alebo čímkoľvek iným, čo by ste chceli užívať vo forme kapsúl. V lekárni vám ich naplnia na počkanie.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá