V Katalánsku zavádzajú nočný zákaz vychádzania. Patrí k najzamorenejším regiónom

TA3 TASR
16.7.2021 16:47

V Barcelone, rovnako ako aj v ďalších katalánskych mestách, zavedú od tohto víkendu nočný zákaz vychádzania v snahe zastaviť opätovné šírenie koronavírusu. Toto opatrenie schválil v piatok katalánsky najvyšší súd,

V Katalánsku zavádzajú nočný zákaz vychádzania. Patrí k najzamorenejším regiónom
TASR/AP

Šíri sa delta

Súd odobril znovuzavedenie nočného zákazu vychádzania medzi 1.00 a 6.00 hodinou ráno v oblastiach, kde tzv. 14-dňová incidencia prekročí 400 prípadov na 100.000 obyvateľov. O povolenie opätovne zaviesť nočný zákaz vychádzania požiadala katalánska regionálna vláda súd v stredu.

Zákaz vychádzania má zabrániť stretávaniu a zhromažďovaniu ľudí na plážach a v parkoch a zamedziť tak nárastu prípadov nákazlivejšieho variantu delta, a to najmä v prípade mladých nezaočkovaných ľudí. Od uvoľnenia protipandemických opatrení začiatkom mája sa totiž mladí ľudia začali zhromažďovať na plážach i v lokalitách s intenzívnym nočným životom.

Očkujú podľa vekových skupín

Zákaz vychádzania v Katalánsku zavedú v 161 obciach a mestách vrátane populárnych prímorských letovísk ako Sitges a Salou. Katalánsko tak nasleduje príklad susedného regiónu Valencia, ktorému tento týždeň súd taktiež povolil znovuzavedenie zákazu vychádzania v 32 mestách.

Katalánsko je aktuálne jedným regiónov Španielska s najväčším počtom nakazených. V súčasnosti tam evidujú až 1107 nakazených na 100.000 obyvateľov. Katalánsko preto už skôr zaviedlo opatrenia obmedzujúce zhromažďovanie ľudí.

Španielsko očkuje svojich obyvateľov podľa vekových skupín, preto sa až teraz začalo s očkovaním 20 a 30-roční ľudí, ktorí sú tak momentálne náchylní k nákaze novým variantom delta. Španielsky premiér Pedro Sánchez však tento týždeň uviedol, že krajina je na ceste k tomu, aby do konca augusta získalo imunitu až 70 percent obyvateľstva.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok