Jedna z najväčších britských nemocníc ruší operácie, plnia ju covid pacienti

TA3 TASR
16.7.2021 16:34

Nemocnica v anglickom meste Birmingham, ktorá je jednou z najväčších v Británii, zrušila v týchto dňoch všetky operácie, ktoré nie sú nevyhnutné. Dôvodom je výrazný nárast počtu hospitalizovaných pacientov s vážnym covidom.

Jedna z najväčších britských nemocníc ruší operácie, plnia ju covid pacienti
TASR/AP

Operácie sa rušia aj inde

Zvýšenie počtu covidových pacientov, hospitalizovaných na jednotkách intenzívnej starostlivosti hlásia aj nemocnice z iných častí Spojeného kráľovstva. Univerzitná Nemocnica kráľovnej Alžbety v Birminghame počas štvrtka a piatka pre nedostatok lôžok na JIS zrušila všetky výkony, ktoré si nevyžadovali okamžitý lekársky zákrok.

V pondelok bolo v birminghamskej nemocnici 110 pacientov s koronavírusom, z ktorých 19 bolo umiestnených na JIS. V piatok sa počet pacientov s covidom zvýšil na 166 a intenzívnu starostlivosť si vyžaduje 30 osôb.

Varovanie pred hrôzostrašnou úrovňou

Poradca britskej vlády, epidemiológ Chris Whitty upozorňuje, že množstvo hospitalizovaných pacientov môže v priebehu najbližších týždňov dosiahnuť "hrôzostrašnú úroveň". Spojené kráľovstvo vo štvrtok hlásilo 48.553 nových prípadov ochorenia Covid-19, čo je najvyšší počet od 15. januára. 

Nápor na nemocnice sa zvyšuje v súvislosti s nárastom počtu hospitalizovaných pacientov aj s domácou izoláciou zdravotníkov, ktorí prišli do kontaktu s nakazenými.

Väčšina opatrení a obmedzení zavedených pre pandémiu koronavírusu – vrátane povinného nosenia rúšok v niektorých uzavretých verejných priestoroch či otvorenia nočných barov – sa v Británii ruší v pondelok 19. júla. Experti z oblasti zdravotníctva i predstavitelia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) však v súvislosti s plánovaným uvoľnením opatrení vyjadrili znepokojenie.

Birmingham, druhé najväčšie mesto v Británii s približne 1,14 miliónmi obyvateľov, leží v grófstve West Midlands v strednej časti Anglicka - približne 180 kilometrov severozápadne od Londýna.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok