Viac ako dvetisíc ľudí v Česku prekonalo Covid-19 opakovane

Viac ako dvetisíc ľudí v Česku prekonalo Covid-19 opakovane
Zdroj foto: TASR/Milan Kapusta
ilustračné foto
V Českej republike dosiaľ zaznamenali celkovo 2026 potvrdených opakovaných symptomatických ochorení Covid-19. Vzhľadom na pokles počtu nových prípadov choroby sa aj počet reinfekcií zvyšuje len mierne a relatívny výskyt opakovaných infekcií zostáva naďalej nízky, uviedol český Štátny zdravotný ústav vo svojej štvrtkovej správe.

V období od 1. marca 2020 do 30. júna 2021 eviduje Štátny zdravotný ústav celkovo viac ako 1.654.000 prípadov covidu. Z tohto počtu je podľa ústavu zatiaľ identifikovaných 2026 potvrdených opakovaných symptomatických ochorení Covid-19, a to 1225 u žien a 801 u mužov.

"V súlade s aktuálne platnou európskou definíciou pre reinfekciu považujeme aj v ČR za reinfekciu opakované, potvrdené, symptomatické ochorenie Covid-19, kde medzi prvou a druhou epizódou ochorenia ubehlo 60 alebo viac dní," uviedol vedúci oddelenia epidemiológie infekčných chorôb Štátneho zdravotného ústavu Jan Kynčl.

Dodal však, že k väčšine opakovaných ochorení došlo s odstupom podstatne dlhším, medián intervalu medzi prvou a druhou epizódou ochorenia u hlásených prípadov bol 132 dní.

"Vekové rozpätie u osôb, ktoré prekonali reinfekciu ochorenia Covid-19, je 0 až 101 rokov, medián 40 rokov. Interval medzi prvou a druhou epizódou ochorenia bol v rozmedzí 61 až 401 dní," upresnil vedúci oddelenia bioštatistiky ústavu Marek Malý.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá