Polovica pacientov, ktorí s covidom skončili v nemocnici, mala ďalšie komplikácie

U každého druhého pacienta, ktorého hospitalizovali v súvislosti s ochorením Covid-19 v Británii, sa objavili ďalšie komplikácie. Vyplýva to z nového výskumu, ktorý bol v piatok publikovaný v prestížnom v odbornom zdravotníckom časopise The Lancet.

Obličky a pľúca

Britskí vedci skúmali dáta o vyše 70.000 pacientoch, ktorí ležali v 300 britských nemocniciach. Podľa autorov štúdie u polovice z nich sa objavili "závažné" krátkodobé a dlhodobé zdravotné komplikácie. Najčastejšie išlo o problémy súvisiace s obličkami a pľúcami. Často však lekári hlásili aj neurologické a kardiovaskulárne ťažkosti pacientov. Miera komplikácií bola dokonca vysoká aj u mladých, predtým zdravých ľudí.

„Táto štúdia je v rozpore so súčasným naratívom, že Covid-19 je nebezpečný iba pre ľudí so zdravotnými ťažkosťami a pre starších ľudí," uviedol hlavný autor štúdie, profesor Calum Semple z Liverpoolskej univerzity.

Ťažšie komplikácie boli u mužov

"Závažnosť ochorenia pri prijatí do nemocnice napovedá o možných ďalších zdravotných ťažkostiach aj u mladších dospelých. Primárnou stratégiou prevencie preto zostáva očkovanie," dodal profesor Semple.

Zo štúdie ďalej vyplýva, že takmer každý tretí pacient nebol schopný sa o seba po prepustení z nemocnice postarať, bez ohľadu na vek, pohlavie či rasu. Väčšiu mieru zdravotných komplikácií vedci zaznamenali u mužov. Autori štúdie spresnili, že zdravotné problémy boli odlišné od takzvaného "dlhotrvajúceho covidu". Pri ňom majú ľudia pretrvávajúce príznaky priamo spojené s ochorením týždne a často až mesiace po prvotnej nákaze.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá