Ceny bytov v Bratislave neustále rastú. Zvýšil sa však aj dopyt

Ceny bytov v Bratislave neustále rastú. Zvýšil sa však aj dopyt
Zdroj foto: TASR/Dano Veselský
Napriek neustále rastúcim cenám nového bývania v Bratislave sa v 2. kvartáli oproti minulému roku zvýšil dopyt po novom bývaní 2,5-násobne. Uviedla to realitná spoločnosť Lexxus. Počas 2. štvrťroka opäť rástla priemerná cena voľných, ako aj predaných nových bytov v metropole Slovenska.

Nedostatočná ponuka

Podľa údajov spoločnosti ide o medziročný nárast priemernej ceny nových voľných nehnuteľností v Bratislave o viac než 16 %. Medzikvartálne oproti úvodu roka ide o 6,5-percentné zdražovanie. "Ceny nových bytov v hlavnom meste rástli takmer pri 42 % developerských projektov. Pri väčšine z týchto projektov bol rast cien nehnuteľností zapríčinený nedostatočnou ponukou na trhu," komentoval risk manažér a odhadca cien nehnuteľností v spoločnosti Peter Ondrovič. K zvyšovaniu cien pomáhali aj priaznivé podmienky na získanie úveru a nízke úrokové sadzby, ktoré výrazne zvyšovali dopyt na trhu.

Byty najviac draželi v okrese Bratislava II. V porovnaní s cenami zo začiatku roka až o 12,6 %. Najmenej rástli ceny nového bývania v okrese Bratislava III, len o niečo vyše jedného percenta. Cena predaných bytov sa vyšplhala na viac ako 2700 eur bez DPH za štvorcový meter (m2). Medzikvartálne sa cena predaných bytov zvýšila o 9,9 % a jej rastová dynamika sa teda tiež výrazne zrýchlila.

Veľa bytov je rozostavaných

Počet predaných bytov v projektoch sa medzikvartálne znížil o zhruba šesť percent. "Ak však hodnoty porovnáme s rovnakým obdobím minulého roka, ich objem sa zvýšil takmer o 239 %," porovnala spoločnosť s tým, že najviac bytov sa predalo v okrese Bratislava II a naopak, najmenej v centre mesta.

Počas druhého kvartálu ponúkalo nové bývanie v Bratislave menej než 80 developerských projektov. Napriek tomu, že z dôvodu vypredania svojej ponuky ukončilo predaj deväť projektov, v porovnaní s predchádzajúcim obdobím celkový počet developerských projektov zostal rovnaký. "Na trh totiž pribudlo výrazne viac developerských rezidenčných noviniek. V deviatich prípadoch ide o úplné novinky a vo zvyšku o nové etapy v rámci už existujúcich projektov," poznamenala spoločnosť.

Zdôraznila však, že na trhu hlavného mesta je viac rozostavaných ako dokončených bytov. Podiel rozostavaných bytov predstavuje 94,9 %. "Znamená to, že nové byty sa kupujú z papiera a developerské projekty sa vypredávajú už v čase ich výstavby," vysvetlila spoločnosť. Pri starších bytoch sa ich počet na trhu medzikvartálne skoro nezmenil, avšak cena vzrástla o 6,5 %.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá