Pollák predstavil Správnu cestu, očakávanú rómsku reformu

Aktualizované:
Správna cesta sa po novom nazýva rómska reforma, ktorej prvú oblasť zameranú na vzdelávanie dnes predstavil minister vnútra Robert Kaliňák, vládny splnomocnenec pre rómske komunity a poslanec Peter Pollák, šéf OĽaNO Igor Matovič a tajomník ministerstva vnútra Marián Saloň.

Povinná predškolská dochádzka

Štrnástimi riešeniami problémov vo vzdelávaní chcú zabrániť ďalšiemu vytváraniu "profesionálnych poberateľov sociálnych dávok".

Deti patria do školy, uviedol Kaliňák a Pollák doplnil, že práve táto reforma ich tam dostane. Prvým riešením je zavedenie povinnej trojročnej predškolskej dochádzky pre deti z rizikových rodín od troch rokov.

Deti sa majú pripraviť na vstup do prvého ročníka tým, že sa naučia základné návyky, ale aj slovenský jazyk. Tento krok by mal napraviť dnes už bežnú prax, že deti, ktoré neovládajú slovenčinu, pravidelne končia v špeciálnych triedach. Počas základnej školy by mali byť deti z rizikových rodín zverené do celodenného výchovno-vzdelávacieho procesu. V praxi by to podľa Kaliňáka znamenalo, že domov by sa vracali "až na noc". Ako uviedol Saloň, k takémuto rozhodnutiu tvorcov reformy viedli úvahy, že ak sa o dieťa nedokáže postarať rodič, musí to zvládnuť škola.

Obmedziť prijímanie do špeciálnych škôl

Na špeciálne triedy sa reforma zamerala osobitne. Prijímanie žiakov s ľahkým mentálnym postihnutím do špeciálnych základných škôl má riešiť priebežná pedagogicko-psychologická diagnostika detí "zodpovednou štátnou inštitúciou".

Pollák chce takéto deti vzdelávať inkluzívne. Absolventi špeciálnych škôl sú aj podľa šéfa rezortu vnútra vyradení z akejkoľvek príležitosti na trhu práce a systém ich automaticky stavia do poradovníka na poberanie sociálnych dávok. Pre problém uplatnenia sa na trhu práce predstavili autori reformy riešenie povinnou trojročnou učňovskou dochádzkou, ktorá by nasledovala po povinnej deväťročnej školskej dochádzke.

Všetky opatrenia, ktoré sa rizikových rodín dotknú, reforma nastavila podľa niekoľkých kritérií. Medzi ne patrí aj vzdelanie a výška príjmov rodičov, ich kriminalita, dlhodobá nezamestnanosť alebo zadlženosť. Sociálni pracovníci budú posudzovať zázemie, aké rodičia svojim deťom vytvárajú.

Podľa Matoviča tak štát pomôže predísť existujúcim modelom a zabráni tomu, aby deti skončili ako ich rodičia. Tri roky bude podľa Kaliňáka trvať implementácia opatrení, prvé legislatívne kroky chcú presadiť už budúci rok. V predstavovaní Správnej cesty budú jej autori pokračovať počas nasledujúcich týždňov. Ďalšou oblasťou by mala byť vymožiteľnosť práva.

Záznam z tlačovej besedy

KDH je sklamané

Kresťanskodemokratické hnutie je podľa predsedu hnutia Jána Figeľa sklamané z obsahu a súvislostí predstavenej rómskej reformy. Ako povedal Figeľ, minister vnútra a splnomocnenec vlády pre rómsku komunitu sa k predstaveniu reformy na pôde rezortu vnútra postavili mocensky a etatisticky, bez účasti ministra školstva alebo jeho štátneho tajomníka.

Podľa neho navrhované opatrenia sú nesystémové. Figeľ nevidí ich finančné krytie. Zároveň sa obáva etnického pohľadu na školstvo a predškolské vzdelávanie. „Neexistuje rýchly zázračný recept pre rómsku problematiku. Existuje obrovský dopyt vo verejnosti, veľké politikum. Smer-SD a OĽaNO prinášajú riešenia len povrchne a krátkozrako,“ vyhlásil predseda KDH.

Podľa podpredsedníčky KDH Miroslavy Sitovej spomína Pollák vo svojej koncepcii 14-krát štát, ale pritom vieme, že štát v minulosti zlyhal.

Na problematike Rómov je nevyhnutné, aby spolupracovali mestá a obce, školské zariadenia, rómske organizácie. Podľa nej je cestou decentralizácia, nie centralizácia. Poslankyni NR SR Moniky Gibalovej (KDH) chýba v koncepcii reformy výchova a sprevádzanie a je zameraná len na vzdelanie. „Bez výchovy nedosiahneme výsledky,“ uviedla.

Záznam z TB KDH

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá