V lete pozor na tlak: Zvýšiť vám ho môže aj zmrzlina!

V lete pozor na tlak: Zvýšiť vám ho môže aj zmrzlina!
Zdroj foto: Pexels
Zmrzlina nie je najzdravšou z potravín, má vysoký obsah tukov a kalórií a nízky obsah vitamínov a minerálov. V lete jej mnohí zjeme neuveriteľné množstvo. Aj keď nie je vo všeobecnosti škodlivá, pre niekoho môže byť nevhodná, ak má človek špeciálne stravovacie problémy spojené s krvným tlakom.

Upozorňujeme, že rôzne značky zmrzliny majú odlišné nutričné hodnoty, takže je potrebné skontrolovať štítky produktu.

Kalórie a nadváha

Zmrzlina má vysoký obsah kalórií, kopček tohto mrazeného dezertu poskytuje 200 kalórií. Toto množstvo predstavuje 10 percent denného odporúčaného príjmu, čo je 2 000 kalórií. Samotná konzumácia jednej porcie zmrzliny vás nebude stáť nadváhu, ale konzumácia vysokokalorických jedál robí z regulácie hmotnosti výzvu. Obezita je totiž rizikovým faktorom hypertenzie.

Tučná porcia

Zmrzlina má vysoký obsah tukov, v každom kopčeku smotanovej zmrzliny je asi 14 g celkového tuku a 9 g nasýtených tukov. Vaše telo potrebuje tuk pre optimálne zdravie, ale pre srdce, pľúca a krv sa odporúča strava s nízkym obsahom nasýtených a celkových tukov, aby sa zabránilo vysokému krvnému tlaku. Jesť zmrzlinu teda nie je ideálne, ak sa snažíte udržiavať si krvný tlak pod kontrolou.

Sladká a ešte sladšia

Zmrzlina má veľmi vysoký obsah cukru, kopček poskytuje 30 g. Aj keď cukor pomáha dochucovať jedlá, nie je prospešný pre celkové zdravie, pretože môže viesť k zubnému kazu a podporuje zvýšenie hmotnosti. Strava bohatá na cukor podporuje zvýšenú hladinu cholesterolu. Príliš veľa cholesterolu v krvi vedie k vysokému krvnému tlaku, čo zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení.

Málo sodíka 

Jednou zo živín s hlavným účinkom na hladinu krvného tlaku je sodík. Príliš veľa sodíka môže zvýšiť krvný tlak. Zmrzlina má však nízky obsah sodíka, iba 100 mg v porcii. Toto množstvo predstavuje iba 4 percentá denného odporúčaného príjmu 2 300 mg, takže tento aspekt zmrzliny pravdepodobne neovplyvní váš krvný tlak.

Vláknina skoro žiadna

Stravovanie bohaté na vlákninu môže pomôcť kontrolovať krvný tlak. Porcia zmrzliny však poskytuje menej ako 2 g vlákniny, takže nie je ideálnym zdrojom tejto živiny. Ak vo svojej strave nahrádzate potraviny bohaté na vlákninu zmrzlinou, zvyšuje sa riziko vysokého krvného tlaku.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá