Čínski kozmonauti vystúpili do otvoreného vesmíru, ide iba o ich druhý takýto manéver

Čínski kozmonauti vystúpili do otvoreného vesmíru, ide iba o ich druhý takýto manéver
Zdroj foto: TASR/AP
Kozmonauti na novej čínskej vesmírnej stanici absolvovali v nedeľu svoj prvý výstup do otvoreného vesmíru. Informovala o tom tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na čínske štátne médiá.

Išlo len o vôbec druhý prípad, čo kozmonauti z tejto krajiny uskutočnili takýto manéver. Trojica čínskych kozmonautov odštartovala v júni a úspešne sa so svojou kozmickou loďou pripojila k vesmírnej stanici Tchien-kung, kde strávi nasledujúce tri mesiace. Ide o dosiaľ najdlhšiu čínsku vesmírnu misiu s ľudskou posádkou.

V nedeľu ráno čínskeho času dvaja z kozmonautov opustili základný modul vesmírnej stanice. Ich úlohou bolo nainštalovať širokouhlú kameru a preveriť spôsobilosť robotického ramena. Posádku čaká ešte jeden výstup do otvoreného vesmíru, pričom oba majú trvať šesť až sedem hodín.

Štart bol prvou čínskou vesmírnou misiou s ľudskou posádkou za takmer päť rokov. Výcvik posádky si vyžiadal viac než 6000 hodín. Peking plánuje do konca budúceho roka celkovo 11 štartov vrátane troch ďalších misií s ľudskou posádkou, ktoré dopravia na vesmírnu stanicu dva laboratórne moduly, ako aj zásoby.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá