Po havárii lietadla na Filipínach hlásia desiatky mŕtvych

Po havárii lietadla na Filipínach hlásia desiatky mŕtvych
Zdroj foto: TASR/AP
Na najmenej 45 sa zvýšil počet mŕtvych, ktorých si vyžiadala nedeľňajšia havária transportného vojenského lietadla na Filipínach. Lietadlo tamojších ozbrojených síl typu C-130 Hercules prevážajúce vojakov sa zrútilo a začalo horieť po tom, ako pri pristávacom manévri minulo dráhu.

Incident sa stal na juhu krajiny a vyžiadal si aj ďalšie desiatky zranených, informovala tlačová agentúra AFP. Aktualizovaná bilancia nešťastia zahŕňa 42 vojakov a troch civilistov. Lietadlo havarovalo na ostrove Jolo v provincii Sulu približne na poludnie miestneho času. Na palube lietadla bolo 92 ľudí vrátane troch pilotov a piatich členov posádky. Príčina nehody nebola bezprostredne známa.

Mnohí z vojakov na palube havarovaného lietadla nedávno absolvovali základný vojenský výcvik a boli nasadení do nepokojného regiónu na juhu krajiny v súvislosti s bojom proti terorizmu. Daný región je domovom mnohých moslimov v tejto prevažne rímskokatolíckej krajine a je svedkom separatistických nepokojov. Havária predstavuje najhoršie letecké nešťastie na Filipínach za uplynulých takmer 30 rokov, dodáva tlačová agentúra Reuters.

Filipínske ozbrojené sily zaznamenali v júni haváriu vrtuľníka Black Hawk, pri ktorej prišlo o život šesť ľudí. V roku 1993 pri zrútení filipínskeho lietadla C-130 Hercules zomrelo 30 ľudí, v roku 2008 pri ďalšej havárii civilnej verzie tohto stroja zahynulo 11 osôb. Najtragickejším leteckým nešťastím na Filipínach bola nehoda Boeingu-737 tamojšej spoločnosti PAL Express v roku 2000, ktorá si vyžiadala 131 mŕtvych.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá