Novým členom akadémie, ktorá udeľuje Oscary, sa stal aj slovenský kameraman

Novým členom akadémie, ktorá udeľuje Oscary, sa stal aj slovenský kameraman
Zdroj foto: SITA/AP
Členom americkej Akadémie filmových umení a vied, ktorá každoročne udeľuje ceny známe ako Oscar, sa stal aj slovenský kameraman Martin Štrba. Je jedným z 395 umelcov a filmových profesionálov, ktorých táto organizácia prijala do svojich radov, informuje Český rozhlas.

Musel splniť podmienky

Medzi novými členmi je i britský herec Robert Pattinson či rumunsko-nemecký dokumentarista Alexander Nanau. Pre vstup medzi akademikov musia kameramani spĺňať niekoľko podmienok. Každý musí byť uvedený ako kameraman pri dvoch celovečerných filmoch, z ktorých aspoň jeden mal premiéru v uplynulých troch rokoch a zodpovedá akademickým štandardom.

Druhou možnosťou je byť kameramanom filmu nominovaného na Oscara alebo mať jedinečné zásluhy o rozvoj tohto remesla, čo posúdi výkonný výbor kameramanov. AMPAS tvoria predstavitelia 17 rozličných odvetví. Nomináciu môžu filmoví profesionáli získať iba vtedy, keď ich navrhnú dvaja existujúci členovia; sami sa prihlásiť nemôžu.

Spolupracoval na mnohých filmoch

Martin Štrba (59) sa od mladého veku venoval fotografii. Po štúdiu fotografie na strednej umeleckopriemyslovej škole v Bratislave sa presunul ku kamere na pražskej Filmovej a televíznej fakulte Akadémie múzických umení. Ako kameraman spolupracoval na celovečerných filmoch Neha (1991), Všetko, čo mám rád (1992), Na krásnom modrom Dunaji (1994), Záhrada (1995), Orbis Pictus (1997), Je treba zabiť Sekala (1998), Rivers of Babylon (1998), Krajinka (2000), Babie leto (2001), Slnečný štát (2005), Pokoj v duši (2008), Masaryk (2013), Horiaci ker (2013), Milada (2018), Tlmočník (2018) či Šarlatán (2020).

Členmi AMPAS boli v minulosti aj dokumentaristka Helena Třeštíková, animátorka Michaela Pavlátová, kameraman Vladimír Smutný, filmoví režiséri Miloš Forman a Jiří Menzel alebo kostýmový výtvarník Theodor Pištěk.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá