Na vesmírnej stanici sa nachádza 128 kalmárov. Vedci s nimi majú smelé plány

Na vesmírnej stanici sa nachádza 128 kalmárov. Vedci s nimi majú smelé plány
Zdroj foto: TASR/AP (ilu)
Na Medzinárodnej vesmírnej stanici sa momentálne nachádza 128 malých kalmárov. Vedci ich tam zaslali v rámci štúdie, ktorej cieľom je lepšie pochopiť vplyv mikrogravitácie na interakcie medzi zvieratami a mikróbmi. Informovala o tom česká spravodajská stanica ČT24.

Cieľ experimentu

Tieto morské kalmáre druhu Euprymna scolopes doviezla na ISS zásobovacia kozmická loď americkej spoločnosti SpaceX.

Pre tento druh kalmárov, žijúcich pri Havajských ostrovoch, je typický symbiotický vzťah s baktériou Vibrio fischeri, ktorá sídli v ich svetelných orgánoch. Kalmáry týmto baktériám poskytujú živiny a ony zase vyžarujú jemné svetlo. To kalmárom poskytuje kamufláž pred predátormi, pretože vďaka žiareniu nevrhajú tieň na morské dno.

Cieľom experimentu je zistiť, či toto spolužitie môže fungovať aj v podmienkach mikrogravitácie.

Budú ich skúmať a porovnávať

Kalmáre nechal výskumný tím vyliahnuť ešte pred začiatkom misie. Na palube ISS potom niektoré z nich vystavili baktériam a po 12 hodinách ich zmrazili. V júli majú byť dopravené naspäť na Zem a vedci ich budú skúmať a porovnávať.

"Živočíchy, vrátane ľudí, sa spoliehajú na to, že im mikróby udržujú zdravý tráviaci a imunitný systém," poznamenala pre americkú stanicu CNN Jamie Fosterová, hlavná výskumníčka štúdie, ktorá v súčasnosti pôsobí na Floridskej univerzite.

Porozumenie tomu, ako pobyt v mikrogravitácii v tomto smere ovplyvňuje zvieratá, by podľa expertov mohlo zároveň pomôcť pochopiť, aký má toto prostredie vplyv na človeka. Tento výskum kalmárov z druhu E. scolopes, ktorých imunitný systém sa od toho ľudského zásadne nelíši, by mohol byť v tomto smere prvým krokom, uvádza ČT24.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá