Tour de France: V piatej etape triumfoval Pogačar, Sagan obsadil 106. miesto

Aktualizované:
Tour de France: V piatej etape triumfoval Pogačar, Sagan obsadil 106. miesto
Zdroj foto: TASR/AP
Víťazom 5. etapy cyklistických pretekov Tour de France sa stal Slovinec Tadej Pogačar z tímu UAE Team Emirates. Žltý dres pre celkového lídra si po 27,2 km dlhej časovke z Changé do Lavalu udržal Holanďan Mathieu van der Poel zo stajne Alpecin-Fenix.

Van der Poel si udržal dres

Slovák Peter Sagan z tímu Bora-hansgrohe podľa očakávania o prvenstvo nebojoval, obsadil 106. miesto s odstupom 4:04 min. Obhajca celkového triumfu predstihol v stredu o 19 sekúnd druhého Švajčiara Stefana Künga z Groupama FDJ a o 27 sekúnd tretieho Dána Jonasa Vingegaarda z Jumbo-Visma.

Van der Poel dokončil na 5. mieste s mankom 31 sekúnd a dres pre vedúceho pretekára udržal prekvapujúco, keďže doteraz v kariére nezaznamenal žiaden kvalitný výsledok v časovke. 

Z kandidátov na celkové prvenstvo patrila Primožovi Rogličovi 7. priečka s odstupom 44 sekúnd, Richie Porte dokončil na 9. pozícii so stratou 55 sekúnd, Julianovi Alaphilippeovi patrila 14. priečka s mankom 1:12 min, Geraint Thomas si pripísal 16. pozíciu s odstupom 1:18 min. Výraznejšie zaostal Nairo Quintana, ktorému patrilo až 50. miesto so stratou 2:36 min na víťaza.

 

Výnimočná časovka

V itinerári Tour de France sa podobne dlhá časovka v úvodnom súťažnom týždni neobjavila od roku 2008. Trať mala rovinatý, no technický charakter. Po štarte vo výške 51 metrov nad morom začali pretekári ihneď stúpať na najvyšší bod na trati, ktorý bol vo výške 123 m nad morom. 

Potom už prevažne klesali, cieľ bol vo výške 91 m nad morom. Jazdcov sprevádzal mierny dážď. Vo štvrtok čaká cyklistov 160,6 km dlhá 6. etapa z Tours do Chateauroux. O víťazstvo by v nej mali bojovať šprintéri vrátane Petra Sagana.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá