Režim na hraniciach sa zmení. Menšie priechody sa môžu uzavrieť

TA3 TASR
30.6.2021 13:51

Režim protiepidemických opatrení na hraniciach sa bude riadiť novým alert systémom. Rozlišuje tri stupne, od ktorých sa bude odvíja intenzita kontrol prichádzajúcich osôb. Návrh na určenie príslušného stupňa bude predkladať na rokovanie vlády každý týždeň minister zdravotníctva.

Nové prípady
TASR/Martin Baumann

Materiál ministerstva vnútra v stredu schválila vláda. Od 5. júla bude Slovensko v druhej fáze, ktorá zavádza intenzívne kontroly na hraniciach v určených časoch.

V I. stupni, teda zelenej fáze, bude polícia hranice monitorovať, kontroly majú byť náhodné. Policajti ich budú vykonávať v rámci bežného výkonu služby.

V II. stupni, teda oranžovej fáze, má prejsť kontrolou väčšina osôb vstupujúcich na územie SR. Čas kontroly bude striktne určený v závislosti od kategórie hraničného priechodu. Niektoré malé, menej dôležité miesta na prekračovanie vnútorných hraníc sa uzavrú.

Pri III. stupni, teda v čiernej farbe, na hraniciach skontrolujú každú osobu. Kontroly sa budú realizovať 24 hodín denne, sedem dní v týždni. Menšie, menej dôležité priechody sa uzavrú alebo vláda nariadi dočasné obnovenie kontroly vnútorných hraníc a určí, ktoré priechody možno využiť.

Výnimku z kontrol v II. a III. stupni bude mať nákladná doprava. Policajný zbor bude vykonávať kontroly s podporou Ozbrojených síl SR.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) po rokovaní vlády vysvetlil, že aktuálny stupeň sa určuje nielen podľa epidemickej situácie na Slovensku, ale najmä v zahraničí. V súčasnosti je cieľom hlavne zamedziť importu delta variantu na Slovensko. Policajti sú podľa Mikulca na kontroly pripravení. Celkovo majú mať k dispozícii okolo 900 zariadení na čítanie QR kódov z green passov, približne 300 už rozdistribuovali.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok