Na južnej Morave začína dochádzať stavebný materiál. Chýba drevo, klince či strešná krytina

Na južnej Morave začína dochádzať stavebný materiál. Chýba drevo, klince či strešná krytina
Zdroj foto: TASR/Ivan Kríž
Na južnej Morave, ktorú minulý týždeň vo štvrtok zasiahlo ničivé tornádo, začína dochádzať stavebný materiál na opravu budov. Problémom však nie je len nedostatok materiálu, ale aj jeho cena, informovala česká spravodajská televízia ČT24.

Rokujú s firmami

Podľa miestnych predajní je v súčasnosti najväčší problém zohnať najmä drevo, chýbajú však aj obyčajné klince alebo strešná krytina.

Podľa Hany Bábíkovej, vedúcej jednej z predajní v meste Hodonín, bol nedostatok stavebného materiálu už pred katastrofou, v dôsledku čoho došlo k jeho veľkému zdražovaniu. Juhomoravský kraj už rokuje s firmami a snaží sa s nimi dohodnúť, aby pri dodávkach materiálu uprednostnili tento postihnutý región. Niektoré dokonca samotné ponúkajú pomoc.

"Snažíme sa rokovať s tými firmami, ktoré sú schopné zabezpečiť stavebný materiál, aby ho nepredávali niekam do zahraničia alebo na nejaké podradnejšie stavby, ktoré počkajú, ale aby sa alokovali práve v tomto regióne," uviedol hajtman Juhomoravského kraju Jan Grolich, podľa ktorého firmy maržu neriešia a nesnažia sa na tragédii zarobiť.

Chcú pomôcť

Pomôcť by mali aj Lesy Českej republiky, ktoré prisľúbili majiteľom poničených domov 50 kubíkov dreva na nový krov. Pomôcť sa rozhodla aj Pila Javořice z Prostějovska, ktorá do postihnutých obcí dovezie drevo za zhruba jeden milión českých korún (39.274 eur).

Silné búrky a tornádo zasiahli vo štvrtok okresy Hodonín a Břeclav v Juhomoravskom kraji. Zahynulo šesť ľudí, zranenia utrpelo približne 200 ďalších.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá