Rekordné série tropických dní, teplota až 38 stupňov. Jún bol výnimočne horúci

Rekordné série tropických dní, teplota až 38 stupňov. Jún bol výnimočne horúci
Zdroj foto: TASR/Dano Veselský
Priebeh predchádzajúceho 25. týždňa potvrdil jednu z najvýraznejších júnových horúčav v histórii meteorologických meraní na Slovensku. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav, upozorňuje pritom na hodnoty priemernej teploty, ale aj rekordné série tropických dní vyskytujúcich sa po sebe.

„V Bratislave na Kolibe zaznamenali šesť tropických nocí po sebe v období od soboty 19. júna do štvrtka 24. júna. V Košiciach mali tiež rekordný počet tropických nocí po sebe v tohtoročnom júni, boli až tri,“ spresnili meteorológovia.

Dodali, že vysoká teplota vzduchu v noci a ráno bola základom pre štvrtú najvyššiu priemernú dennú teplotu vzduchu v júni, ktorá dosiahla v Nitre minulý štvrtok (24. 6.) hodnotu 30,1 stupňa Celzia. „Vyššia priemerná denná teplota vzduchu bola na Slovensku zaznamenaná v júni iba na troch meteorologických staniciach a stalo sa to v roku 2012 a 2013 v Moravskom Svätom Jáne, v Kuchyni na letisku a v Žihárci,“ priblížili.

Jún priniesol aj prvé tohtoročné dosiahnutie maximálnej dennej teploty na úrovni 38 stupňov Celzia, toľko namerali vo štvrtok v Mužle v okrese Nové Zámky. Horúce počasie i deficit zrážok prehlbuje stav pôdneho sucha. „Deficit vlahy v pôde sa objavuje na 93 percentách územia SR, pričom najhoršia situácia je v severnej časti stredného Slovenska a na krajnom východe,“ skonštatoval SHMÚ.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá