Poľská katolícka cirkev zverejnila správu o zneužívaní detí kňazmi. Prípadov sú stovky

Poľská katolícka cirkev zverejnila správu o zneužívaní detí kňazmi. Prípadov sú stovky
Zdroj foto: TASR/AP
V Poľsku zaznamenali od 50. rokov minulého storočia do konca roka 2020 viac ako 360 prípadov sexuálneho zneužívania maloletých kňazmi. Oznámila to v pondelok poľská katolícka cirkev. Informovala o tom agentúra PAP.

Takmer 50 percent všetkých hlásených prípadov zneužívania sa týkalo detí do 15 rokov.

"V období od 1. júla 2018 do 31. decembra 2020 prijali diecézy a kláštory katolíckej cirkvi v Poľsku 368 správ týkajúcich sa sexuálneho zneužívania maloletých," oznámil Štatistický úrad katolíckej cirkvi s tým, že jeho správa sa týkala obdobia medzi rokmi 1958 a 2020.

Zo všetkých prípadov bolo počas predbežného vyšetrovania Kongregácie pre náuku viery 38 z nich pre nedostatočné dôkazy zamietnutých, 186 je predmetom vyšetrovania a 144 obvinení bolo overených alebo považovaných za dôveryhodné, dodal štatistický úrad.

Poľský prímas, arcibiskup Wojciech Polak požiadal ľudí o odpustenie. Dodal, že zverejnené údaje "úplne neodrážajú tragédiu sexuálneho zneužívania detí, ktorej sa dopustili niektorí členovia duchovenstva", keďže nie všetci poškodení sa rozhodli informovať príslušné orgány. Zároveň sa poďakoval tým, ktorí o prípadoch zneužívania detí informovali. Takmer 50 percent všetkých hlásených prípadov zneužívania sa týkalo detí do 15 rokov, píše PAP.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá