Po páde časti budovy na Floride je nezvestných viac ako 150 ľudí

Počet ľudí nezvestných po páde bytového bloku v meste Surfside v americkom štáte Florida stúpol na 159 a mŕtve sú štyri osoby. V piatok to oznámila najvyššia predstaviteľka okresu Miami-Dade, kde sa mesto nachádza.

120 živých ľudí

"Teraz máme zistených 120 živých ľudí, čo je veľmi, veľmi dobrá správa. Ale náš počet nezvestných stúpol na 159," dodala na tlačovej konferencii šéfka okresu Daniella Levinová Cavová, ktorú citovala agentúra AFP. Sú preto obavy, že počet obetí na životoch bude nakoniec oveľa vyšší.

Úrady zdôraznili, že stále nie je jasné, koľko ľudí spalo v 12-poschodovej obytnej budove, keď sa vo štvrtok skoro ráno zrútila jej bočná časť a zahynuli pri tom najmenej štyria ľudia. Po nešťastí zostala obrovská kopa trosiek. Pád postihol okolo 55 bytov. Záchranné služby, ktoré prišli na miesto vo štvrtok okolo 01.30 h, evakuovali z budovy približne 35 ľudí.

Núdzový stav

Záchranné tímy s cvičenými psami pracovali už druhú noc napriek hustému lejaku – zachovávali si nádej, aj keď slabnúcu, že nájdu ďalších živých ľudí. Pri práci im trosky osvetľovali svetlá. Vytiahnuté telá dávali do žltých vakov a odvážali ich, detektívi potom pracovali na zistení ich totožnosti. 

V piatok sa v oblasti očakával ďalší dážď. Prezident Joe Biden vyhlásil v reakcii na nešťastie v piatok skoro ráno núdzový stav a nariadil federálnym úradom, aby poskytli mestu pomoc.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá