Vytýčili pojednávanie s Kočnerom v kauze motákov. Vypovedať má aj Tóth

Aktualizované:
Senát Okresného súdu Bratislava I začal v stredu popoludní konať na verejnom zasadnutí v kauze tzv. motákov obžalovaného podnikateľa Mariana Kočnera. Po približne pol hodine súd aj vytýčil termín hlavného pojednávania na termíny 9. až 11. augusta.

Kočner na súd neprišiel

Marian Kočner sa na zasadnutie nenechal eskortovať z výkonu trestu odňatia slobody a dal svojmu obhajcovi súhlas na konanie v neprítomnosti. Prítomný je aj prokurátor Krajskej prokuratúry v Trenčíne. Súd mal predbežne na zasadnutí prejednať obžalobu. Obhajca obžalovaného na úvod zasadnutia požiadal trestné stíhanie zastaviť.

Predseda senátu OS Bratislava I napokon rozhodol, že sa bude posudzovať obžaloba ako zločin krivej výpovede a krivej prísahy v štádiu prípravy. Pôvodne prokuratúra navrhovala prijať obžalobu zo zločinu marenia spravodlivosti v štádiu pokusu. Obžaloba bola podaná 21. apríla 2021.

Na hlavnom pojednávaní by mal vypovedať Peter Tóth, advokát Andrej Šabík, obhajca Marek Para, znalci a iní svedkovia. Obhajoba navrhuje preskúmať duševný stav Tótha. Obhajoba ešte zváži, či bude trvať na svedkoch ako nitriansky podnikateľ Norbert Bödör či expremiér Robert Fico.

Motáky cez Petra Tótha

Marian Kočner mal posielať z väzby motáky cez Petra Tótha. Bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby to uviedol vlani v jednej zo svedeckých výpovedí na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka. Motáky odovzdal orgánom činným v trestnom konaní na jeseň 2018. Malo ísť o minimálne 20 kusov. Cez takúto korešpondenciu sa mal snažiť Marian Kočner ovplyvňovať viaceré osoby, aby bol prepustený z väzby a zmenila sa výpoveď v kauze televíznych zmeniek TV Markíza.

Kočner je od začiatku tohto roka právoplatne odsúdený na 19 rokov odňatia slobody za falšovanie zmeniek TV Markíza spolu s exriaditeľom televízie Pavlom Ruskom. V kauze vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej ho ŠTS v Pezinku spoločne s Alenou Zsuzsovou pôvodne oslobodil v septembri 2020 spod obžaloby. Verdikt však nebol právoplatný, vo veci rozhodoval 15. júna Najvyšší súd SR. Ten napokon rozhodol, že vecou Mariana Kočnera, Aleny Zsuzsovej a Tomáša Szabóa sa bude opätovne zaoberať ŠTS v Pezinku.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá