Johnson chce nadobro poraziť vírus. Británia daruje chudobnejším milióny dávok vakcín

Johnson chce nadobro poraziť vírus. Británia daruje chudobnejším milióny dávok vakcín
Zdroj foto: TASR/AP (ilu)
Britský premiér Boris Johnson vo štvrtok oznámil, že Spojené kráľovstvo daruje chudobnejším krajinám viac ako 100 miliónov dávok nadbytočných vakcín proti ochoreniu COVID-19.

Británia podľa Johnsona daruje vakcíny počas nasledujúceho roka. Prvých päť miliónov dávok rozdá do konca septembra a ďalších 25 miliónov do konca tohto roka. "Na základe výsledkov úspešného očkovacieho programu Spojeného kráľovstva sme dnes v pozícii, keď môžeme zdieľať časť z našich nadbytočných dávok s tými, ktorí ich potrebujú," povedal Johnson. "Týmto podnikneme obrovský krok smerom k tomu, aby sme túto pandémiu nadobro porazili," dodal.

V anglickom grófstve Cornwall sa v piatok začína summit skupiny krajín G7. Lídri hospodársky najvyspelejších krajín by na tomto summite mali podľa očakávaní dohodnúť na spoločnom postupe v súvislosti s poskytnutí vakcín chudobnejším krajinám.

Americký prezident Joe Biden vo štvrtok sľúbil 500 miliónov dávok vakcíny od konzorcia BioNTech/Pfizer pre 92 krajín so strednými a nízkymi príjmami. Britská vláda už prispela sumou viac ako 500 miliónov libier (viac ako 579.421.000 eur) do programu COVAX, ktorý vytvorili Organizácia Spojených národov a Svetová zdravotnícka organizácia s cieľom pomôcť krajinám s nízkym a stredným príjmom získať prístup k proticovidovým očkovacím látkam.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá