Pripravte si nákupný zoznam. Tieto letné potraviny vás hydratujú a nepriberiete ani kilo

Pripravte si nákupný zoznam. Tieto letné potraviny vás hydratujú a nepriberiete ani kilo
Zdroj foto: Pexels/Taryn Elliott
S pribúdajúcimi teplými dňami by sa mal váš jedálny lístok radikálne zmeniť. Telo v lete potrebuje ľahké, dobre stráviteľné jedlá, ktoré mu navyše dodajú potrebnú vlahu. A ešte ideálne, ak z nich ani nepriberiete. Pripravte si nákupný zoznam, vieme, ktoré potraviny spĺňajú tieto kritéria.

Počas letnej sezóny nebudete mať problém nasledujúce potraviny zohnať. Určite ste už počuli, že najvhodnejšie stravovanie je zložené práve zo sezónneho ovocia či zeleniny. A keďže tieto plody dozrievajú práve v tomto období, sú ako stvorené na horúce dni.

Cuketa

Jednoduchá chuť a pritom toľko možností, ako ju pripraviť. Cuketa chutí výborne pripravená na grile, postrúhaná alebo pomixovaná v polievke či ako súčasť zeleninovej prílohy, ktorú si v lete doprajte radšej než ryžu či zemiaky. V rámci raňajok ju môžete primiešať do praženice alebo si urobte slaný cuketový koláč.

Šálka tejto zeleniny má len 20 kalórii, žiaden tuk a obrovské množstvo vitamínu C.  Až 91 percent jej hmotnosti tvorí voda, takže aj váš organizmus skvele hydratuje. Nelúpte ju, pretože väčšina živín sa nachádza práve v šupke. Je vhodná pri detoxikácii aj chudnutí, priaznivo pôsobí na srdce i trávenie.

Kukurica

Panuje predsudok, že kukuricou sa kŕmia prasatá, takže aj človek z jej nadmernej konzumácie priberie. Pritom kilá sa ukladajú len v prípade, že to preháňate so soľou či maslom. Samotný klások je nízkokalorická potravina s vysokým podielom bielkovín, ktorá výborne chutí sama o sebe, ale aj ako súčasť letných šalátov. Hoci nič nepokazíte ani jej grilovaním, ak ju radšej uvaríte, nezničíte toľko jej prirodzený podiel vody. Kukurica je tiež bezlepková potravina, takže ju ocenia i celiatici.

Melón

Zdroj vody je pri tejto superpotravine jasný už na prvý pohľad. Melón jej obsahuje až 90 percent. Evokuje leto a hoci chutí sladko je súčasťou mnohých diét. Má tiež množstvo vitamínov, znižuje cholesterol a bojuje s rôznymi zápalmi.

Prerátané na energetický príjem, ak by ste si dali pohár melónu, zjete 44 kalórii. Za pozornosť stoja i jadierka, ktoré väčšina z nás vypľúva. Pije sa z nich dokonca čaj, ktorý reguluje hladinu cukru v krvi a pánom pomáha v boji so zväčšenou prostatou.  

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá