Rusi dodajú v júli Sputnik do Brazílie. Úrad ho schválil na obmedzené použitie

Rusi dodajú v júli Sputnik do Brazílie. Úrad ho schválil na obmedzené použitie
Zdroj foto: TASR/AP
Ruská vakcína proti koronavírusu Sputnik V bude dodaná do Brazílie v júli, oznámil v sobotu riaditeľ Ruského fondu priamych investícií Kirill Dmitrijev. Brazília sa stala 67. krajinou, ktorá schválila použitie Sputniku V. Vakcína je na svete druhou najpopulárnejšou z hľadiska počtu schválení vydaných vládnymi regulačnými orgánmi.

Tešia sa na spoluprácu

Brazílsky regulačný úrad pre lieky v piatok schválil dovoz a obmedzené použitie ruskej vakcíny v krajine.

"Rozhodnutie agentúry ANVISA povoliť dovoz a použitie látky Sputnik V štátmi v Brazílii je dlho očakávanou udalosťou pre ľudí v Brazílii, ktorí získajú prístup k jednej z najlepších vakcín proti covidu na svete. Aj keď pôvodne bol agentúre ANVISA zaslaný komplexný dátový balík, po rozhodnutí zdržať povolenie Sputniku V nezostali nezodpovedané nijaké otázky regulačných orgánov. 

Ruská strana poskytla všetky ďalšie údaje... Brazília sa stane najľudnatejšou krajinou Južnej Ameriky, ktorá používa ruskú vakcínu. Tešíme sa na ďalšiu efektívnu spoluprácu s partnermi v krajine, ktorá zachráni životy a prekoná pandémiu," dodal Dmitrijev.

Žaloba za očierňovanie

Úrad Anvisa v apríli zamietol žiadosť niekoľkých federálnych štátov o umožnenie dovozu ruskej vakcíny. Podľa úradu by použitie vakcíny mohlo viesť k zdravotným ťažkostiam. Ruský tvorca vakcíny Sputnik V následne oznámil, že zažaluje brazílsky regulačný úrad za očierňovanie.

"Tvorca Sputnika V podniká v Brazílii právne kroky proti Anvise za očierňovanie, pretože vedome šíri nepravdivé a nepresné informácie," uviedol na oficiálnom twitterovom účte Sputnika V Gamalejov vedecko-výskumný inštitút epidemiológie a mikrobiológie v Moskve, ktorý vakcínu vyvinul.

Politický charakter

Moskovský inštitút konštatoval, že rozhodnutie brazílskeho regulačného orgánu "má, žiaľ, politický charakter" a že jeho tvrdenia nemajú vedecký základ. Jedno z tvrdení brazílskeho úradu sa týkalo zistenia, že bunky, ktoré sa používajú na kultiváciu adenovírusu vo vakcíne, umožňujú, aby sa adenovírus nadmerne replikoval.

Brazílsky úrad vyslovil obavy, že ak by sa takáto vakcína použila, mohlo by to viesť k zdravotným komplikáciám a v krajnom prípade až k smrti. Platí to najmä pre ľudí s oslabeným imunitným systémom a respiračnými ochoreniami.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá