Tržby opäť narástli. Ktoré obchody si najviac polepšili?

Aktualizované:
Maloobchodné tržby v apríli 2021 prekročili úroveň predchádzajúceho roka o viac ako desatinu, apríl 2020 však už bol plne zasiahnutý pandémiou.

Tržby hypermarketov boli nižšie ako pred rokom, naopak, výrazne vyššie boli tržby predajcov v špecializovaných predajniach (s obuvou, textilom či drogériou) aj za internetové nákupy a zásielkové služby. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Maloobchodné tržby v apríli 2021 boli medziročne o 11,5 % vyššie. Kým v marci rástli tržby len veľmi mierne, v apríli už zaznamenali vyššie hodnoty vplyvom toho, že v apríli 2020 bol ich prepad výrazne hlbší z dôvodu zatvorených prevádzok.

TOP videá

Tržby za vlastné výkony a tovar v apríli 2021 v porovnaní s marcom 2021 vo všetkých hlavných činnostiach vnútorného obchodu, s výnimkou veľkoobchodu, medzimesačne vzrástli. Najvýraznejší rast bol o viac ako 30 % v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev (o 35,7 %) a aj v ubytovaní (o 30,8 %). Tržby medzimesačne rástli aj v predaji a oprave motorových vozidiel o 10,8 % a v maloobchode o 3 %. Pokles bol len vo veľkoobchode o 1,9 %.

V súhrne za štyri mesiace roku 2021 vzrástli tržby v predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov o 15 %, zvýšili sa aj vo veľkoobchode o 8,6 %. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka sa znížili tržby v maloobchode o 5,1 %.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá