Na Jozefa Reháka z kauzy Judáš podal prokurátor obžalobu

Aktualizované:
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal obžalobu na exriaditeľa Úradu zvláštnych policajných činností Jozefa Reháka z kauzy Judáš. Dôvodom je činnosť pre zločineckú skupinu a dva skutky zločinu prijímania úplatku. Vyplýva to z informácií, ktoré poskytol hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan. Dodal, že v prípade uznania viny mu hrozí trest odňatia slobody od päť do 12 rokov a prepadnutie majetku.

"Prokurátor ÚŚP podal na Špecializovaný trestný súd obžalobu na J. R. za činnosť pre zločineckú skupinu a dva skutky zločinu prijímania úplatku. V prípade uznania viny mu hrozí trest odňatia slobody od päť do 12 rokov a prepadnutie majetku," spresnil hovorca.

"Trestná vec bola pridelená zákonnému sudcovi na pracovisku v Banskej Bystrici," potvrdila pre TASR hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjáková. Dodala, že zákonný sudca po preštudovaní veci rozhodne o ďalšom postupe.

Pôvodne bolo obvinených 8 ľudí

Jozefa Reháka zadržali v rámci policajnej akcie Judáš na začiatku decembra 2020. Medzi obvinenými bol v tomto prípade bývalý prezident Policajného zboru Milan Lučanský, tiež bývalí predstavitelia Slovenskej informačnej služby a aj bývalí vysokopostavení funkcionári policajného zboru a finančnej správy. Obvinení boli z korupcie a jedna osoba aj zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Lučanský sa vo väzbe v ústave v Prešove pokúsil o samovraždu a 30. decembra zomrel. Voči nemu stíhanie zastavili.

Skupinu pôvodne ôsmich obvinených vrátane Jozefa Reháka zobral do väzby sudca špecializovaného trestného súdu 5. a 6. decembra 2020. Následne v januári jeho rozhodnutie potvrdil aj Najvyšší súd SR. Jozefa Reháka prepustil z väzby senát Najvyššieho súdu SR na slobodu 14. apríla. Zrušil tak napadnuté rozhodnutie špecializovaného súdu v Pezinku.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá