Vydali už desaťtisíce certifikátov. Dočasné potvrdenie platí do augusta

Vydali už desaťtisíce certifikátov. Dočasné potvrdenie platí do augusta
Zdroj foto: TASR/Jakub Kotian
Do utorkového rána bolo zo strany Národného centra zdravotníckych informácií vydaných viac ako 71.000 očkovacích certifikátov. Uviedla to hovorkyňa národného centra Veronika Bauch.

"Migrácia dát o očkovaniach, ktoré vznikli pred spustením Čakárne, je už ukončená. Vyše 95 percent dát je korektných a ľudia si môžu žiadať o certifikát. Zvyšné dáta sú kolegami z NCZI priebežne kontrolované, keďže nie všetky dáta dodané zo strany vakcinačných centier sú korektné či kompletné," povedala.

Záujemcovia o očkovací certifikát môžu požiadať o jeho zaslanie od pondelkového popoludnia. Dočasné certifikáty majú byť platné do 11. augusta, potom ich majú nahradiť tzv. zelené pasy. O krajinách, ktoré budú dočasné certifikáty akceptovať, by mal informovať rezort zahraničia. Žiadosť treba vyplniť cez stránku vakcinacia.nczisk.sk.

Súčasťou dočasného certifikátu je bezpečnostný prvok – QR kód, ktorý obsahuje overovací link. Dočasný certifikát by mal byť doručený do 24 hodín po odoslaní žiadosti. O zaslanie certifikátu je možné požiadať už po absolvovaní prvej dávky vakcíny. Dočasný certifikát nie je totožný s potvrdením o absolvovaní očkovania, ktoré dostávajú ľudia vo vakcinačnom centre.

V prípade, že bol niekto očkovaný ešte pred spustením Čakárne, systém nerozpozná jeho rodné číslo. NCZI avizovalo, že tento  problém má byť vyriešený v utorok. Ministerstvo zdravotníctva v tejto súvislosti uviedlo, že po spustení sa vyskytli technické problémy. Ľudí rezort vyzval na trpezlivosť.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá