Lavrov považuje konanie Bieloruska za rozumné: Únia by to mala zhodnotiť triezvo

Lavrov považuje konanie Bieloruska za rozumné: Únia by to mala zhodnotiť triezvo
Zdroj foto: TASR/AP
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v pondelok povedal, že bieloruské úrady k nedeľňajšiemu incidentu s letom spoločnosti Ryanair pristupujú "rozumne", a medzinárodné spoločenstvo vyzval, aby pri posudzovaní situácie zachovalo pokoj. Informovala o tom agentúra AFP.

Bieloruské úrady donútili v nedeľu civilné lietadlo spoločnosti Ryanair smerujúce z Atén do Vilniusu pristáť v Minsku. Po pristátí úrady zatkli novinára a opozičného aktivistu Ramana Prataseviča, ktorý bol na palube.

Lídri západných krajín tento krok označili za "skutok štátneho terorizmu" a Európska únia má v pondelok rokovať o sprísnení sankcií voči Bielorusku.

Podpora zo strany Ruska

Predstaviteľ bieloruského ministerstva zahraničných vecí podľa Lavrova vyjadril pripravenosť bieloruských úradov konať v súvislosti s incidentom transparentne a rešpektovať všetky medzinárodné pravidlá. "Myslím si, že je to úplne rozumný postoj," povedal Lavrov na tlačovej konferencii po stretnutí s gréckym ministrom zahraničných vecí. Ruský minister zahraničných vecí zároveň medzinárodné spoločenstvo vyzval, aby "triezvo zhodnotilo situáciu".

Európska únia v pondelok bieloruské úrady odsúdila za to, že v nedeľu pre údajnú bezpečnostnú hrozbu prinútili na letisku v Minsku núdzovo pristáť civilné lietadlo, aby následne zadržali Prataseviča.

EÚ pohrozila, že voči osobám zodpovedným za tento incident zareaguje sankciami. Šéf európskej diplomacie Josep Borrell v mene všetkých 27 členských štátov vyzval na okamžité Pratasevičovo prepustenie.

Zaradili ich na zoznam

Prataseviča (26) spolu so Sciapanom Pucilom (22), druhým zakladateľom komunikačného kanálu Nexta Live fungujúcim na sociálnej sieti Telegram, zaradilo vlani v novembri Bielorusko na zoznam osôb podozrivých z teroristickej činnosti. Úrady tak urobili na základe predošlých obvinení, že obaja mladí muži sa podieľali na organizovaní hromadných nepokojov, čo je trestný čin, za ktorý v Bielorusku hrozí až 15 rokov väzenia. Kanál Nexta však vtedy upozornil, že terorizmus sa v Bielorusku trestá doživotným väzením alebo smrťou.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá