Stojíme zoči-voči novej neistote. Vakcíny sú účinné, no jednu vec netreba uponáhľať

Stojíme zoči-voči novej neistote. Vakcíny sú účinné, no jednu vec netreba uponáhľať
Zdroj foto: TASR/AP
Autorizované vakcíny proti Covid-19 sú účinné proti všetkým známym variantom tohto ochorenia vrátane indického, povedal vo štvrtok riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie pre Európu Hans Kluge. Informuje o tom agentúra AFP.

"Všetky varianty koronavírusu, ktoré sa doposiaľ objavili, reagujú na dostupné schválené vakcíny," spresnil Kluge. Ako dodal, všetky varianty koronavírusu môžu byť kontrolované rovnakými opatreniami v oblasti zdravotníctva i sociálnej oblasti, aké sa využívali doposiaľ.

Pokrok v boji proti pandémii však zostáva "krehký" a medzinárodnému cestovaniu by sme sa mali vyhnúť, varoval riaditeľ WHO pre oblasť Európy.

Cestovaniu sa treba vyhnúť

"Práve teraz, zoči-voči pretrvávajúcej hrozbe a novej neistote, potrebujeme byť opatrní a prehodnotiť medzinárodné cestovanie, alebo sa mu vyhnúť," spresnil.

Tzv. indický variant koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý sa zdá nákazlivejší, doposiaľ identifikovali v najmenej 26 z 53 krajín v európskom regióne WHO, povedal Kluge počas pravidelnej týždennej tlačovej konferencie v Kodani.

Svetlo na konci tunela

Ako dodal, v európskom regióne WHO dostalo dávku vakcíny proti COVID-19 iba 23 percent ľudí, kým obe dávky očkovacej látky podali len 11 percentám. "Vakcíny môžu byť svetlom na konci tunela, nemôžeme byť však tým svetlom oslepení," podotkol Kluge.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá