Čo robiť v prípade povodne? Na tieto veci by ste mali myslieť

Čo robiť v prípade povodne? Na tieto veci by ste mali myslieť
Zdroj foto: TASR/Ján Krošlák
V prípade vzniku povodne v obci a nedostatku času treba nechať akúkoľvek činnosť a rýchlo odísť na bezpečné miesto, napríklad na kopec alebo vyšší svah. Na sociálnej sieti to radí ministerstvo vnútra.

Ak má človek dostatok času pri vzniku povodne, mal by podľa rezortu vypnúť alebo uzatvoriť hlavné rozvody elektrického prúdu, vody a plynu. Vybavenie domácností by si ľudia mali premiestniť do vyšších poschodí a uzatvoriť všetky okná.

MV pokračuje, že ľudia by si mali pripraviť evakuačné vozidlo pre prípad krízovej situácie, lieky, dokumenty, šatstvo, trvanlivé potraviny a pitnú vodu na dva až tri dni. Osoby by si so sebou mali zobrať aj nepremokavú obuv a odev. Odstrániť by mali aj látky, ktoré môžu v styku s vodou vyvolať chemickú reakciu, ako sú napríklad jedy, žieraviny či kyseliny.

Ďalej by mali obyvatelia obce informovať svojich susedov, pripraviť evakuáciu zvierat a evakuačnú batožinu, približuje MV. "Dodržujte pokyny záchranných zložiek, orgánov samosprávy a štátnej správy, sledujte pokyny v hromadných informačných prostriedkoch," uvádza rezort.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá