Pellegrini: Nič sa nezmenilo. Vláda nevie zabezpečiť chod štátu

TA3 TASR
18.5.2021 12:39

Národná rada je opäť paralyzovaná len preto, lebo sa koalícia zase nevie dohodnúť na závažných bodoch. Skonštatoval to nezaradený poslanec a líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini po utorkovom prerušení rokovania parlamentu. Hovorí o trápnom divadle.

Pellegrini: Nič sa nezmenilo. Vláda nevie zabezpečiť chod štátu
TASR/Pavol Zachar

Prvoaprílová vláda

"V priebehu niekoľkých mesiacov je už druhýkrát parlament paralyzovaný len z toho dôvodu, že sa strany vládnej koalície nevedia dohodnúť na závažných konkrétnych bodoch, ktoré bolo potrebné na rokovaní parlamentu riešiť," povedal. Dodal, že predseda parlamentu Boris Kollár po prerušení zástupcov strán na grémiu korektne informoval, že v koalícii sa ešte hľadá konsenzus na zvýšení deficitu v štátnom rozpočte medzi SaS a OĽANO.

Súčasnú vládu označil za "prvoaprílovú". Tvrdí, že členovia koalície sa navzájom nerešpektujú, vydierajú sa a vyhrážajú odchodom z koalície. "Vláda má stále drzosť rozprávať, že je to vláda obnovy, prosperity a pritom nedokáže zariadiť elementárny chod štátu a poskytovanie elementárnych služieb," zdôraznil. Pripomenul sľuby premiéra Eduarda Hegera o reštarte. Podľa Pellegriniho sa však po rekonštrukcii kabinetu nič nezmenilo, pretože si spory koalícia preniesla.

Skonštatoval, že na jednej strane sa nevie dohodnúť SaS a OĽANO na zmenách v štátnom rozpočte a na strane druhej zas Za ľudí a Sme rodina nevedia nájsť kompromis pri kolúznej väzbe. Koalíciu vyzval, aby odsúhlasila ústavný zákon o skrátení volebného obdobia, pretože za najlepšie riešenie považuje predčasné voľby v septembri.

Permanentná kríza

V súvislosti so zmenami v štátnom rozpočte poznamenal, že ak sa schváli navrhovaný schodok, náš dlh sa vyšplhá "na rekordných 64 percent". Argumenty koalície podľa neho svedčia aj o schopnostiach ministra financií Igora Matoviča. Pellegrini hovorí, že ak aj ostali v minulom roku ušetrené financie v rámci deficitu, znamená to, že by si Slovensko muselo v tomto roku menej požičať a nie že financie musí minúť.

Podľa nezaradeného poslanca pôsobiaceho v mimoparlamentnej strane Spolu Miroslava Kollára je jediným skutočným programom súčasnej vlády permanentná koaličná kríza. Namieta schvaľovanie zvýšenia deficitu v rozpočte v skrátenom legislatívnom konaní. "Okrem toho, že je to extrémne vysoká suma, a z návrhu vôbec nie je jasné, na čo má byť konkrétne použitá, urobil to Matovič aj bez diskusie a v skrátenom legislatívnom konaní. Asi netreba zdôrazňovať, že takýto postup nie je v poriadku ani z obsahového, ani z procesného hľadiska," myslí si Kollár.

Predseda parlamentu Kollár v utorok prerušil rokovanie 28. schôdze Národnej rady SR. Poslanci sa majú zísť opäť o týždeň, v stredu 26. mája o 13.00 h. Koalícia má naďalej rokovať o návrhoch, ktoré ostali na programe májovej schôdze, teda o zvýšení deficitu v štátnom rozpočte a o zmenách pri kolúznej väzbe.

Pasívna Milanová a kultúra na chvoste

Pasivita a nečinnosť ministerky kultúry SR Natálie Milanovej (OĽANO) je v ostrom kontraste s jej českým náprotivkom Lubomírom Zaorálkom, ktorý dokázal v národnom pláne obnovy zvýšiť pomoc pre kultúru z pôvodne navrhovanej jednej miliardy na osem miliárd českých korún. Upozornil na to mimoparlamentný Hlas-SD.

"Ministerka Milanová zlyhala pri koncipovaní slovenského plánu obnovy, keď do jeho návrhu nepresadila dve percentá z celkovej sumy alokácie pre SR, ako k tomu bola vyzvaná parlamentným výborom pre kultúru a médiá," skritizovala Milanovú jej predchodkyňa na čele rezortu kultúry Ľubica Laššáková. Poukázala zároveň, že český plán ráta s použitím alokácie nielen na rekonštrukciu budov, ale aj na podporu kultúrno-kreatívneho priemyslu, ktorý aj na Slovensku volá po výraznejšej finančnej podpore.

Laššáková tiež pripomenula, že Hlas-SD navrhoval vyčleniť na záchranu slovenskej kultúry v pláne obnovy 200 miliónov eur. "Predseda vlády Eduard Heger však odmietol diskusiu na túto tému,“ zdôraznila. Česká vláda v tomto kontexte svojím rozhodnutím zvýšiť pomoc pre kultúru tak podľa Hlasu-SD vystavila slovenskej vláde známku nekultúrnosti a necitlivosti k vlastnému kultúrnemu dedičstvu.

Prevratný krok Česka

O zvýšení alokácie pre kultúru v českom národnom pláne obnovy informoval v pondelok (17.5.) na sociálnej sieti český minister kultúry Zaorálek. "Považujem za prevratný krok, že sa nám podarilo v porovnaní s pôvodne navrhnutou jednou miliardou korún z európskeho peňažného balíka presadiť napokon osem miliárd. Prostredníctvom týchto peňazí budeme môcť investovať do budovania kultúrnych a kreatívnych centier v regiónoch či modernizácie múzeí a knižníc,“ dodal. V slovenskom pláne obnovy si kultúra našla miesto v oblasti Zelená ekonomika a komponente Obnova budov, v ktorej sa ráta s alokáciou 741 miliónov eur.

Ráta sa s reformou zameranou na zvýšenie transparentnosti a zefektívnenia rozhodnutí Pamiatkového úradu (PÚ) SR a taktiež na obnovu verejných historických a pamiatkovo chránených budov, na tento účel je v pláne alokovaných 207 miliónov eur.

V českom národnom pláne obnovy zvýšili pomoc pre kultúru z pôvodne navrhovanej jednej miliardy na osem miliárd českých korún.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok