Slovenky sú najmladšie prvorodičky vo V4, vek matiek sa posúva v celej EÚ

Slovenky sú najmladšie prvorodičky vo V4, vek matiek sa posúva v celej EÚ
Zdroj foto: TASR/Radovan Stoklasa
Slovenky sa stávajú prvýkrát matkami ako 27-ročné, sú tak najmladšími prvorodičkami krajín V4. Ukazujú to údaje Európskeho štatistického úradu Eurostat. V rámci Európskej únie sa pohybuje vek prvorodičiek na úrovni 29 rokov. Údaje Eurostatu hovoria, že vek matiek sa posúva po celej Európe. Dôvody sú najmä ekonomické.

Prorodinných návrhov pribúda

Na Slovensku sa v posledných dňoch množia prorodinné návrhy, reformy predstavil minister financií Igor Matovič (OĽANO) aj členovia koaličnej strany SaS. Spoločné majú aj to, že hovoria o príliš vysokom veku, keď sa Slovenky stávajú matkami. Ich návrhy smerujú k tomu, aby ženy rodili v nižšom veku a privádzali na svet viac detí. Podľa Eurostatu však Slovenky patria k najmladším prvorodičkám v EÚ.

„Trendom je, že ženy odkladajú materstvo, čím sa automaticky posúva priemerný vek prvorodičiek. Mnohé z nich v súčasnosti riešia ekonomický aspekt materstva. Ženy totiž musia viac zladiť prácu s rodinou ako muži. Slobodné matky pritom na Slovensku patria do najohrozenejšej skupiny. V prípade, že sa naskytne nečakaná finančná situácia alebo finančné výdavky, len malá skupina žien dokáže utiahnuť mesačné výdavky, ak majú malé dieťa, ktoré sa pokladá z pohľadu financií o to najnáročnejšie. Mnohí osamelí rodičia sa tak ocitajú na hranici chudoby,“ hovorí Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.

Nielen na Slovensku sa posledné roky rozdiely v starostlivosti o domácnosť zväčšujú.

Najstaršie a najmladšie matky

Najstaršie ženy, ktoré očakávajú svoje prvé dieťa, sú v Taliansku, Španielsku a Luxembursku, kde rodia ako 31-ročné. Najmladšími matkami sa stávajú Bulharky (26 rokov) a Rumunky (takmer 27 rokov), v tesnom závese je Litva.

K najväčšej zmene došlo v Estónsku, kde sa priemerný vek zvýšil o 1 rok, z 27,2 roka v roku 2015 na 28,2 rokov v roku 2019, nasledovali Litva a Luxembursko (obe +0,9 roka). Za rovnaké obdobie boli najmenšie zmeny zaznamenané na Slovensku (+0,1 roka) a Slovinsku (+0,2).

Pod zvyšujúci sa vek prvorodičiek sa podpisuje aj odsúvanie materstva kvôli práci a vzdelaniu. Ak sa už totiž žena rozhodne pre dieťa, častokrát musí kvôli nemu obetovať kariéru. Nielen na Slovensku totiž posledné roky sa rozdiely v starostlivosti o domácnosť zväčšujú. Až 35 percent slovenských žien sa stará o deti, prípadne sa s nimi učí, a to najmenej hodinu denne. K tomuto sa má len 19 percent mužov.

„Ženy sa viac starajú aj o dennodenné aktivity spojené s chodom domácnosti. Ide až o 77 percent z nich. U mužov je to výrazne menej, iba 47 percent. Najmenej hodinu denne varí a upratuje 60 percent žien, no len 16 percent mužov.  Podľa údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat, ženy v únii zarábajú približne o 15 % menej ako muži. Na Slovensku je to na úrovni 20 %. V priemere je zamestnaných v rámci krajín EÚ 67 % žien, ale až 78 % mužov. Na Slovensku je tento pomer o niečo väčší, žien je zamestnaných 66 %, mužov 79 %,“ doplnila Buchláková.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá