Koľko vakcín máme a koho už zaočkujú? Pozrite si prehľad

Koľko vakcín máme a koho už zaočkujú? Pozrite si prehľad
Zdroj foto: TASR/AP
Na Slovensku sme už v ôsmej fáze očkovania. Viete, čo to znamená, ako sa registrovať a aké vakcíny máme? S dodávkami niektorých bude možno problém. Prinášame vám krátky prehľad o očkovaní a dostupných vakcínach na Slovensku.

Aktuálne máme na Slovensku k dispozícii vakcíny Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Doposiaľ na Slovensko prišlo viac ako 1,48 milióna vakcín, z toho 920 790 bolo od spoločnosti Pfizer/BioNTech, 159 600 od spoločnosti Moderna a 403 800 vakcín od spoločnosti AstraZeneca. Do konca apríla by na Slovensko malo prísť celkovo 304 250 vakcín proti ochoreniu COVID-19.

Od spoločnosti Pfizer očakávame ešte 146 250 vakcín, od Moderny 40 800, od AstraZenecy 90 800 a od Johnson & Johnson 26 400. S niektorými vakcínami je však problém a môže sa to dotknúť aj ich dodávok.

Johnson & Johnson totiž kvôli vyšetrovaniu prípadov krvných zrazenín v USA odložil distribúciu svojich vakcín v Európe. AstraZeneca má problém s krvnými zrazeninami po očkovaní už dlhšie a spojitosť s vakcínou stále preverujú. O problém sa zaujíma aj Európska lieková agentúra, ktorej bezpečnostný výbor nedávno oznámil, že tvorba krvných zrazenín by sa mala uvádzať ako "veľmi zriedkavý vedľajší účinok." Odborníkom sa však faktory, ktoré by mohli tvorbu zrazenín podmieniť, zatiaľ nepodarilo identifikovať.

Doteraz máme podľa Národného centra zdravotníckych informácií zaočkovaných 870 609 ľudí, prvú dávku dostalo 572 311 ľudí a dve dávky vakcíny má už 298 298 ľudí, pričom najvyššie percento zaočkovaných je na západe. Aktuálne sme v ôsmej fáze očkovania, to znamená, že prihlásiť sa už môžu aj ľudia od 40 rokov.

Prístupná je registrácia do čakárne, kde budete po vypísaní a odoslaní formulára zaradení do zoznamu čakateľov na termín. Termíny sú podľa informácií ministerstva zdravotníctva priraďované podľa veku, čas registrácie nerozhoduje. Zároveň si v procese registrácie sami vyberáte preferované miesto, avšak vakcínu nie. Po zaradení do zoznamu čakáte na SMS a e-mail.

Momentálne si vakcínu vybrať nemôžeme, rozdelené sú podľa vekových hraníc:

  • Pfizer a Moderna sú určené pre ľudí nad 60 rokov,
  • AstraZeneca je pre ľudí od 40 do 59 rokov.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský však na tlačovej besede priznal, že sa uvažuje o sprístupnení čakárne pre všetkých. Znamenalo by to, že by sa do nej mohlo registrovať bez vekového obmedzenia.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá