Vakcína Johnson & Johnson nedorazí tak skoro. Distribúciu v EÚ odložili

Vakcína Johnson & Johnson nedorazí tak skoro. Distribúciu v EÚ odložili
Zdroj foto: TASR/AP
Spoločnosť Johnson & Johnson kvôli vyšetrovaniu vzácnych prípadov krvných zrazenín v Spojených štátoch odkladá distribúciu svojej vakcíny proti ochoreniu Covid-19 v Európe. Oznámili to svetové agentúry.

Americké CDC a FDA v utorok odporučili pozastavenie používania vakcíny proti novému koronavírusu od spoločnosti Johnson & Johnson. Dôvodom odporúčania bola predbežná opatrnosť úradov po výskyte šiestich prípadov krvných zrazenín po očkovaní. J&J dodáva, že tieto prípady skúma aj v spolupráci so zdravotníckymi úradmi v Európe.

"Vyhodnocujeme tieto prípady s európskymi zdravotníckymi úradmi," uviedla americká firma. "Rozhodli sme sa distribúciu vakcín v Európe odložiť," dodala spoločnosť. Server Politico informoval, že v Európskej únii sa vakcína mala začať používať už tento týždeň a do konca júna malo do Únie doraziť 55 miliónov dávok.

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv zároveň oznámil, že v USA po podaní tejto vakcíny zomrel jeden pacient na následky komplikácií v súvislosti s krvnými zrazeninami a ďalší je vo vážnom stave, informovala agentúra AFP. "Bezpečnosť a prosperita ľudí, ktorí náš výrobok používajú, je našou prioritou číslo jeden," uviedla spoločnosť J&J vo vyhlásení. J&J si podľa svojich vyjadrení uvedomuje "neobyčajne zriedkavé" zdravotné problémy ľudí, u ktorých sa po podaní vakcíny vyskytli krvné zrazeniny v kombinácii s nízkym počtom krvných doštičiek.

Tieto problémy v USA zaznamenali u šiestich žien vo veku od 18 do 48 rokov v období šesť až 13 dní po zaočkovaní, píše AFP. "Jeden z týchto prípadov bol smrteľný a jeden z pacientov je vo vážnom stave," povedal Peter Marks, expert z FDA. Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb a americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv údaje v súvislosti so šiestimi prípadmi takýchto problémov v USA preverujú. V tejto krajine podali viac ako 6,8 milióna dávok vakcíny J&J.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá