Kolíková vo vláde končí, Remišová ju môže nasledovať. Na ťahu je Matovič

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková oznámila, že vo svojej pozícii končí a podáva demisiu. Šéfka Za ľudí a ministerka investícií Veronika Remišová sa vyjadrila, že ak bude vidieť, že rokovania o riešení koaličnej krízy definitívne nikam nevedú, je pripravená oznámiť svoje rozhodnutie tak ako odstupujúca ministerka Kolíková. Aj podpredseda parlamentu Juraj Šeliga potvrdil, že je pripravený odstúpiť.

Remišová sa do pondelka rozhodne, čo ďalej

"Z vlády odchádza ministerka, na ktorej prácu sme veľmi hrdí," povedala Remišová. Vysvetlila, že to nie je rozhodnutie strany, ale osobné rozhodnutie Kolíkovej. "Nemôžem sa stotožniť s požiadavkou na jej odchod, ktoré zaznelo z koalície," priznala. Koalíciu štyroch strán považuje Remišová aj naďalej za nejlepšie riešenie krízy.

Šéfka Za ľudí zároveň pripustila svoju vlastnú demisiu. Za termín svojho rozhodnutia označila nasledujúci pondelok 29. marca. Chce, aby sa kríza vyriešila ešte pred pokračovaním aktuálnej schôdze Národnej rady SR. "Neberte to ako ultimáta, skôr to berte ako úprimnú snahu, aby sa táto vládna kríza vyriešila," poznamenala. Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) dodal, že ak dôjde k demisii predsedníčky, bude ju nasledovať. Zopakoval, že jeho pozícia je k dispozícii.

Podľa Remišovej by strane Za ľudí zrejme neprekážalo, ak by premiér Igor Matovič pokračoval v novej vláde napríklad ako minister. Vysvetlila, že jej strana formulovala požiadavku tak, aby došlo k zmene na poste premiéra.

Návrat na ministerstvo Kolíková nevylúčila

"Nemôžem povedať, že by som na zmeny v rámci justície nemala podporu koaličných partnerov, rovnako nemôžem povedať, že by som nemala podporu zo strany premiéra," skonštatovala Kolíková s tým, že na zásadné zmeny v justícii však treba pokojnú a stabilnú atmosféru. Poukázala pritom na napätie a vzťahy medzi partnermi. Za dôležitý moment pre svoje rozhodnutie označila vyjadrenie premiéra, že jej demisia by mohla prispieť k vyriešeniu koaličnej krízy. Naďalej je presvedčená, že štvorkoalícia má potenciál pokračovať v zmene štýlu vládnutia.

Kolíková je pripravená sa na ministerstvo spravodlivosti vrátiť. Šéfka poslaneckého klubu Za ľudí Jana Žitňanská doplnila, že strana mieni Kolíkovú podporovať za ministerku spravodlivosti, ak dôjde k rekonštrukcii vlády.

Kolíková podala demisiu po tom, ako premiér Igor Matovič (OĽANO) v nedeľu 21. marca oznámil ochotu odísť z funkcie a pôsobiť ako člen vlády. Podmienkou bol odchod ministra hospodárstva Richarda Sulíka, ktorý už odstúpil, aj odstúpenie ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej a podpredsedu parlamentu Juraja Šeligu z funkcií, ako aj odchod šéfky zdravotníckeho výboru Jany Bittó Cigánikovej (SaS).

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá