Česko má ambiciózny plán. Chce očkovať stotisíc ľudí denne

Česko má ambiciózny plán. Chce očkovať stotisíc ľudí denne
Zdroj foto: TASR/AP
Od apríla by sa kapacita dodávok vakcín do Česka mala výrazne zvýšiť. Podľa nedeľňajšieho vyjadrenia českého premiéra Andreja Babiša by sa potom mohlo očkovať až 100.000 vakcín denne. Ak by sa tak dialo, potom by sa od 6. do 16. apríla podalo približne rovnaké množstvo dávok ako od konca decembra do dnešného dňa.

"Hlavný cieľ je, aby sme k 1. aprílu mali prázdne mrazničky, aby sme mohli 6. apríla nabehnúť na kapacitu 100.0000 vakcín denne," povedal Babiš vo svojom pravidelnom vystúpení na Facebooku. Momentálne sa denne podáva asi 40.000 dávok. Vakcinácia sa zrýchlila na prelome februára a marca. Vo februári denne očkovali 15.000 až 20.000 ľudí denne. Doteraz bolo podaných 1.068.683 dávok. Obe dávky dostalo 298.176 ľudí, napísali Novinky.cz.

V nasledujúcich týždňoch je terajšie tempo ohrozené, pretože dodávky sa budú krátiť. Spoločnosť AstraZeneca uviedla, že dodá len 40 percent z toho, čo sľúbila. Na budúci týždeň príde do ČR 9600 dávok namiesto 16.800. O týždeň neskôr len 10.867 vakcín miesto sľúbených 88.000. Premiér Babiš vyzval nemocnice, aby používali liek bamlanivimab. Bol podľa neho podaný 300 pacientom a rozvezený do 40 nemocníc. To je podľa neho málo. Do Česka bolo dovezených 3000 dávok tohto lieku.

"Problém je, že ministerstvo túto látku dovolilo aplikovať zúženým indikáciám, rizikovým pacientom, a bolo by potrebné, aby sa to rozšírilo," uviedol premiér. Ministerstvo by malo podľa neho prehodnotiť svoj prístup a liek propagovať. Bamlanivimab bráni ťažkému priebehu a infúziou sa po nakazení podáva predovšetkým ľuďom, ktorí majú napríklad onkologické ochorenie, alebo sú po transplantácii a berú lieky potláčajúce imunitu. Mal by u nich zabrániť vážnemu priebehu. Liek znemožňuje vstup vírusu do buniek, dodal portál Novinky.cz.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá