Nákaza prišla po zaočkovaní. V zariadení v Stropkove umrelo 13 klientov

TA3 TASR
11.3.2021 14:53

V špecializovanom zariadení sociálnej starostlivosti v Stropkove zomrelo s ochorením COVID-19 za posledné dva týždne 13 klientov z celkového počtu 66 nakazených. Nový koronavírus bol potvrdený u väčšiny pacientov, a to aj napriek tomu, že všetci boli očkovaní prvou dávkou vakcíny.

Nákaza prišla po zaočkovaní. V zariadení v Stropkove umrelo 13 klientov
TASR/Maroš Černý (Ilustračná fotografia)

"Tri poschodia zariadenia vrátane zdravotníckeho personálu boli pod dohľadom našich epidemiológov karantenizované. Keďže hovoríme o extrémne zraniteľnej skupine pacientov starších ako 79 rokov, u väčšiny ktorých je navyše sprievodnou diagnózou Alzheimerova choroba, viacerí museli byť nakoniec hospitalizovaní vo svidníckej nemocnici. Žiaľ, 13 pacientov z celkového počtu 66 nakazených kombinácii primárnej diagnózy a nového koronavírusu podľahlo," uviedol za zariadenie v Stropkove hovorca siete nemocníc Svet zdravia Tomáš Kráľ.

Karanténa by sa v špecializovanom zariadení mala podľa jeho slov skončiť do dvoch týždňov. "Následne bude s lekárskym tímom naplánovaná druhá dávka vakcíny, ktorú sa pre ochorenie zatiaľ nepodarilo aplikovať. V súčasnosti je v zariadení umiestnených 56 klientov. Napriek ich vážnym chronickým ochoreniam, ktoré vykazovali vysokú úmrtnosť aj pred pandémiou, je ich zdravotný stav stabilizovaný," povedal Kráľ.

Ako ďalej doplnil, celý pandemický rok sa darilo ochrániť zraniteľných klientov špecializovaného zariadenia pred novým koronavírusom. "Paradoxne, zákerné ochorenie si k nim napriek všetkým opatreniam našlo cestu až po prvej dávke očkovania. Je možné, že práve vďaka vakcinácii obetí nebolo ešte viac," dodal Kráľ.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok