Vedci vyzývajú vládu: Mala by hneď začať s dohodnutými opatreniami

Vedci vyzývajú vládu: Mala by hneď začať s dohodnutými opatreniami
Zdroj foto: TASR/Milan Kapusta
Iniciatíva Veda pomáha vyzýva vládu, aby bezodkladne začala uskutočňovať spoločne dohodnuté opatrenia odborníkov s jasným určením termínov a metodiky vyhodnotenia ich účinnosti. Uvádza sa to vo vyhlásení zverejnenom na sociálnej sieti.

"Sme veľmi sklamaní, že hoci spoločné odporúčania odborníkov vláda schválila, doteraz reflektovala len malú časť týchto návrhov a mnohé z opatrení ani nekomunikovala verejnosti," skonštatovali v stanovisku. Odporúčania boli výsledkom niekoľkodňových rokovaní vedcov a odborníkov na Úrade vlády SR, ktoré sa uskutočnili koncom februára.

Predstavitelia iniciatívy zároveň odmietajú byť súčasťou pokusov o prenesenie zodpovednosti za aktuálny krízový stav. "Manažment pandémie zlyhal už vo fáze prípravy v lete 2020 a doteraz nie je optimálny," uviedli v stanovisku. Ako dodali, čím skôr sa podarí efektívne opatrenia aplikovať v praxi, tým je väčšia šanca, že sa skôr zlepší situácia v našich nemocniciach.

Vedci a odborníci považujú za potrebné tiež presmerovať pozornosť z celoplošného testovania na cielené testovanie v ohniskách. "Celoplošné testovanie v podobe, ako u nás prebieha, považujeme za neefektívne a za krok k zvyšovaniu mobility a pandemickej únavy obyvateľov, zdravotníkov a samospráv. Krajiny strednej Európy napriek veľkej miere testovania antigénovými testami patria medzi tie, ktorým sa v tejto fáze pandémie nedarí kontrolovať epidemickú situáciu," argumentovali.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá