Epidémia v Česku spomaľuje. Opatrenia fungujú, oznámil vicepremiér

Epidémia v Česku spomaľuje. Opatrenia fungujú, oznámil vicepremiér
Zdroj foto: TASR/AP
Epidémia nového koronavírusu sa podľa českého vicepremiéra Jana Hamáčka začína v krajine spomaľovať a zdá sa, že opatrenia fungujú. Zatiaľ však podľa neho nie je vyhrané, keďže počet hospitalizovaných začne klesať najskôr po siedmich až desiatich dňoch - po poklese novo diagnostikovaných osôb.

V ČR už týždeň platia prísne opatrenia. Obmedzené je cestovanie medzi okresmi, zatvorené sú školy a škôlky. Otvorených zostalo len minimum obchodov a služieb, platia aj prísne pravidlá v súvislosti s nosením respirátorov a rúšok.

Hamáček to oznámil na tlačovej konferencii sociálnych demokratov, píše portál Novinky.cz. "Viem, že je to otravné, ale príslušné opatrenia fungujú. Epidémia sa spomaľuje, vyhrané však nie je. Aj keby sa trend obrátil a čísla novo nakazených začali klesať, tak oneskorenie, kým začnú klesať počty hospitalizovaných, je sedem až desať dní," povedal Hamáček - český vicepremiér, minister vnútra a predseda strany ČSSD.

To podľa neho znamená, že zdravotníkov čaká v nemocniciach minimálne ešte jeden ťažký týždeň. "Jednotky intenzívnej starostlivosti sú takmer plné," doplnil Hamáček. Práve plné nemocnice sú jedným z najväčších problémov, ktoré sa spájajú s epidémiou. S koronavírusom v nich leží necelých 8000 ľudí, vo vážnom stave je 1728 osôb. V českých nemocniciach tak postupne ubúdajú lôžka a chýba aj personál.

Podľa šéfa českej diplomacie Tomáša Petříčka sa tak už teraz schyľuje k prevozu pacientov do zahraničia. "Chceme využiť ponuku Poľska na prevoz pacientov z Pardubického kraja," uviedol. Na možný prevoz do Nemecka sa následne chystá šesť pacientov s koronavírusom z Libereckého kraja.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá