Pfizer a BioNTech testujú verziu proti juhoafrickej mutácii

Pfizer a BioNTech testujú verziu proti juhoafrickej mutácii
Zdroj foto: TASR/AP
Farmaceutické spoločnosti Pfizer a BioNTech oznámili, že skúmajú možnosť pridania tretej dávky vakcíny proti koronavírusu, ktorá sa momentálne podáva v dvoch dávkach v rozstupe niekoľkých týždňov. Takisto testujú novú verziu svojej vakcíny, ktorá sa má zamerať na juhoafrický variant vírusu.

Americko-nemecké konzorcium Pfizer/BioNTech spustilo štúdiu, ktorej cieľom je zistiť, aký účinok bude mať vakcína po dodatočnej, tretej dávke, ktorú ľuďom podajú po šiestich až dvanástich mesiacoch. Spoločnosti vo vyhlásení tiež uviedli, že komunikujú s regulačnými úradmi ako napríklad s americkým Úradom pre kontrolu potravín a liečiv či Európskou liekovou agentúrou o testovaní modifikovanej verzie pôvodnej vakcíny. Táto prispôsobená vakcína sa má zamerať na lepšiu ochranu pred juhoafrickým variantom koronavírusu B.1.351.

"Podnikáme viacnásobné kroky, aby sme mohli rozhodne konať a boli pripravení v prípade, že by sa variant (koronavírusu) stal odolnejším voči ochrane, ktorú táto vakcína poskytuje," povedal výkonný šéf firmy Pfizer Albert Bourla.

Juhoafrický variant sa považuje za nebezpečnejší než pôvodná podoba koronavírusu SARS-CoV-2. Osobám, ktoré sa infikovali pôvodným vírusom, hrozí v spojitosti s týmto variantom vyššie riziko opätovnej nákazy. Výskum tiež ukázal, že juhoafrický variant čiastočne znížil mieru ochrany, ktorú poskytuje súčasná generácia vakcín.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá