V Česku potvrdili juhoafrickú mutáciu koronavírusu

V Česku bola v jednej vzorke potvrdená nákazlivejšia juhoafrická mutácia koronavírusu. Vo štvrtok to oznámila hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Barbora Peterová, na ktorú sa odvolal portál Novinky.cz.

Prvé podozrenia na prítomnosť juhoafrickej mutácie koronavírusu v Česku sa objavili pred troma dňami. Týkali sa trojice ľudí, ktorí sa vrátili zo Zanzibaru.

Podozrenia sa objavili takisto v brnianskej materskej škole u dvoch detí a dvoch učiteliek, uviedla juhomoravská hygienička Renata Ciupek.

Druhý prípad sa nedal potvrdiť

Vzorky analyzovalo Národné referenčné laboratórium pre chrípku v Štátnom zdravotnom ústave. U jednej vzorky sa sekvenovaním zistila takzvaná juhoafrická mutácia, potvrdila Peterová. Sekvenovanie je podrobná genetická analýza koronavírusu.

V druhom prípade existovali na základe PCR testu silné indície, že ide taktiež o juhoafrickú variantu vírusu. Sekvenáciu však nebolo možné urobiť pre nízku koncentráciu RNA (ribonukleovej kyseliny), dodala informácie šéfka laboratória Helena Jiřincová.

Juhoafrická mutácia je nebezpečná v tom, že umožňuje pôvodcovi covidu čiastočne obísť odpoveď imunitného systému napadnutého človeka.

Prvýkrát ju zaznamenali v októbri a vyskytuje sa vo vyše 30 krajinách. Šíri sa aj v rakúskom Tirolsku, minulý týždeň zaznamenalo prvý prípad Poľsko a potvrdili ju aj v Nemecku, pripomenul portál Novinky.cz.

TOP videá

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá