Belgicko rozdávalo rúška, ktoré môžu ľuďom spôsobiť rakovinu

25.2.2021 15:27

Rúška, ktoré poskytla zdarma svojim občanom belgická vláda, môžu obsahovať škodlivé nanočastice striebra a oxidu titaničitého. Informáciu zverejnil belgický inštitút pre verejné zdravie Sciensano. Podľa ministerstva zdravotníctva by sa rúška nemali ďalej používať. Vo štvrtok o tom informoval spravodajský portál Politico.

Belgicko rozdávalo rúška, ktoré môžu ľuďom spôsobiť rakovinu
Foto: SITA/AP

Vláda objednala 15 miliónov týchto rúšok od luxemburskej spoločnosti Avrox, pričom 5 miliónov z nich už rozdala občanom prostredníctvom lekární. Na základe zistení škodlivín by sa však tieto rúška nemali ďalej používať a ani distribuovať, uviedla vláda.

Toxikológ Jan Tytgat v rozhovore pre belgický rozhlas uviedol, že zatiaľ nie je dostatok informácií o možných nebezpečenstvách a je potrebné spraviť analýzu rizík. "Na rúškach sa nachádza povlak z iónov striebra a oxidu titaničitého... Ak sa tieto látky uvoľnia vo vyšších koncentráciách, môžu vyvolať nepriaznivé účinky," povedal toxikológ.

V prípade oxidu titaničitého ide o možné respiračné problémy a v dlhšom časovom horizonte môže spôsobiť aj rakovinu. Dôvod na paniku však zatiaľ nevidí. "Pokiaľ by šlo o akútny problém, zaznamenali by sme u lekárov omnoho viac ľudí s alergickými reakciami alebo ťažkosťami s dýchaním," dodal toxikológ.

Témy: Belgicko
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok