Koalícia sa zhodla na mene špeciálneho prokurátora. Bude to Lipšic?

Poslanci Národnej rady SR majú voliť špeciálneho prokurátora ešte v piatok popoludní, plánujú totiž prerokovať a odhlasovať všetky body programu aktuálnej schôdze. Rozprava sa už začala.

O post šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry sa uchádzajú štyria kandidáti. Sú nimi advokát a exminister Daniel Lipšic a prokurátori ÚŠP Peter Kysel, Ján Šanta a Vasiľ Špirko.

Voľba špeciálneho prokurátora sa má uskutočniť ešte dnes. TA3 medzi koaličnými poslancami zisťovala, či už je dohoda na jednom mene. To poslanci potvrdili, ale nikto nechcel prezradiť, o aké meno ide. Už dlhšie sa však hovorí o Danielovi Lipšicovi ako o favoritovi, ktorý by sa mohol stať novým špeciálnym prokurátorom.

S Lipšicom majú problém opoziční poslanci, ktorí poukazujú na to, že zákon o špeciálnej prokuratúre sa menil tak, aby bol Lipšicovi šitý na mieru, keďže povolil aj kandidátom mimo prokuratúry uchádzať sa o post šéfa ÚŠP. Nielen opoziční, ale aj niektorí koaliční poslanci v súvislosti s Lipšicom hovoria o možnom reputačnom riziku. Strana Smer-SD aktuálne hladá spôsoby, ako sa nezúčastniť na hlasovaní, alebo sa ho zdržať. Strana Hlas-SD sa plánuje na hlasovaní zúčastniť.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá