Na normálny život si ešte počkáme, záleží to od distribúcie vakcín

Na normálny život si ešte počkáme, záleží to od distribúcie vakcín
Zdroj foto: SITA/AP (ilu)
Život na svete sa do bežného stavu nevráti ešte dva alebo tri roky, v závislosti od distribúcie vakcín proti ochoreniu COVID-19. Pre stanicu Sky News to uviedla Clare Wenhamová z Londýnskej školy ekonómie a politických vied.

Pretrvávajúce opatrenia

Pandémia ochorenia COVID-19 sa podľa nej neskončí, kým nebudú chránení všetci obyvatelia sveta. Na základe súčasných údajov by všetci obyvatelia Zeme mohli mať k vakcínam prístup v rokoch 2023-24. "Distribúcia časti vakcín už teraz by nás k bežnému životu mohla vrátiť skôr," povedala Wenhamová, ktorá sa zaoberá zdravotníckou politikou vo svete.

Ľudia budú podľa nej i po zaočkovaní musieť dodržiavať určité opatrenia - napríklad v oblasti cestovania alebo hraničných kontrol - až dovtedy, kým sa pandémia neskončí na celom svete. Opatrenia budú musieť zostať v platnosti aj z dôvodu odolných variantov koronavírusu v zahraničí.

Jeremy Farrar, člen poradného orgánu britskej vlády pre núdzové situácie, upozornil, že "zaočkovanie veľkého množstva ľudí v niekoľkých krajinách - pričom vo veľkej časti sveta zostane vírus bez kontroly - bude viesť k vzniku ďalších variantov vírusu".

 

Spravodlivá distribúcia

Spojené kráľovstvo začalo s očkovaním 8. decembra minulého roka. V krajine odvtedy podľa Sky News vakcínu dostalo 7.891.184 ľudí. Viaceré chudobnejšie krajiny však ešte s vakcináciou nezačali.

WHO Britániu požiadala, aby po zaočkovaní zraniteľných skupín obyvateľstva svoj očkovací program pozastavila s cieľom zabezpečiť spravodlivú distribúciu vakcín na celom svete.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie, opakovane žiadal spravodlivú distribúciu vakcín proti koronavírusu a varoval, že prístup "najskôr ja" spôsobí predĺženie pandémie, ľudského utrpenia i hospodárskeho úpadku.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá