Zlé správy pre Európu, meškať budú aj vakcíny od Moderny

Zlé správy pre Európu, meškať budú aj vakcíny od Moderny
Zdroj foto: TASR/AP
Americká farmaceutická spoločnosť Moderna oznámila, že dôjde ku krátkodobému omeškaniu dodávok jej vakcín mimo územia USA. Tým sa ešte znásobia ťažkosti európskych a ďalších krajín, ktoré sa usilujú čo najskôr zaočkovať svojich občanov.

Do Talianska pošlú o 20% menej

Moderna uviedla, že vydala "krátkodobé revidované pokyny" týkajúce sa dodávok, pričom sa snaží zvýšiť produkciu svojich očkovacích látok v závode vo Švajčiarsku. Viacero európskych krajín vrátane Talianska následne oznámilo, že Moderna svoje vakcíny nedodá podľa dohodnutého harmonogramu. Moderna oznámila úradom v Ríme, že v druhom februárovom týždni zníži dodávky očkovacích látok o 20 percent.

"Moderna nás práve informovala, že v týždni od 9. februára bude dodaných 132.000 namiesto plánovaných 166.000 dávok (vakcín), čo je o 20 percent menej," povedal splnomocnenec talianskej vlády pre boj s koronavírusom Domenico Arcuri. "Naše obavy, údiv aj skľúčenosť narastajú," dodal. Samotná spoločnosť Moderna vo vyhlásení uviedla, že zvyšuje svoje výrobné kapacity a stále je tak na dobrej ceste "k splneniu svojich zmluvných záväzkov pre prvý štvrťrok a ďalšie obdobie".

Európska komisia, ktorá koordinuje obstarávanie vakcín pre Európsku úniu, uviedla, že prostredníctvom svojho riadiaceho výboru momentálne s Modernou rokuje o možných problémoch s dodávkami. Moderna patrí spolu s konzorciom Pfizer/ BioNTech a firmou AstraZeneca k trom spoločnostiam, ktorých očkovacie látky schválili pre použitie na trhu Európskej únie.

V Európe narastá frustrácia

Dočasné zníženie počtu dodávok vakcín do krajín EÚ už oznámili všetky tri tieto firmy. V členských krajinách EÚ, ktoré poväčšine odštartovali vakcinačnú kampaň 27. decembra, tak postupne narastá frustrácia z relatívne pomalého tempa očkovania, v ktorom zaostávajú za Britániou či USA.

Taliansky splnomocnenec Arcuri v tejto súvislosti zmienil "prinajmenšom 300.000 dávok vakcín", ktoré už Taliansko podľa jeho slov malo dostať, no zatiaľ nedostalo. Kanada tiež oznámila, že Moderna bude s dodávkami na jej územie od februára meškať. Oneskorenia dodania dávok tejto očkovacej látky hlásili podľa medializovaných správ aj Francúzsko a Švajčiarsko.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá