Situácia sa podľa Krajčího zlepšuje. Počet úmrtí však vzrástol

Sme na tom lepšie. Epidemická situácia na Slovensku sa podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího zlepšuje, najmä čo sa týka pozitivity PCR testov. Informoval o tom v piatok na tlačovej konferencii. Slovensko je na tom lepšie aj v porovnaní s inými štátmi.

Nedarí sa znižovať počet hospitalizovaných

Epidemická situácia sa v SR zlepšuje, v porovnaní s okolitými krajinami je trend výraznejší. Na druhej strane, nedarí sa znižovať počet hospitalizovaných v nemocniciach. Minister informoval, že pri 14-dňovej incidencii prišlo v SR k poklesu zo 605 na 466, zatiaľ čo napríklad v Rakúsku to bolo z 278 na 233, v Poľsku z 257 na 217.

Pozitivita vykonaných PCR testov klesla z 19 na 15 percent, antigénových z troch na dve percentá. Na umelej pľúcnej ventilácii je 308 osôb, čo je mierny pokles oproti minulému týždňu (322). "Výrazne tiež stúpol počet otestovaných, keďže sa testovalo v rámci skríningu, v rámci sedemdňového priemeru sa zvýšil počet testov z 83.301 na 232.343," dodal minister.

Napriek znižujúcej sa pozitivite PCR i antigénových testov sa nedarí znižovať počet hospitalizovaných v nemocniciach, naopak, stúpol z 3285 na 3511. V priebehu siedmich dní sa zvýšil aj priemerný počet denných úmrtí z 94 na 107. Minister takisto poukázal na to, že kritickými oblasťami v rámci sedemdňovej incidencie sú okresy Hlohovec, Trnava, Dunajská Streda, Trebišov, Galanta, Košice, Turčianske Teplice i Bratislava. Z hľadiska výjazdov záchranárov sú na tom najhoršie v Nitrianskom kraji, Košickom a Bratislavskom kraji.

Bratislava a Nitra patria k horším

Okresy Bratislava a Nitra s výsledkom 1,3 a 1,1 percenta pozitívnych patria po celoplošnom skríningu napokon k horším okresom. Krajčí však v piatok avizoval, že uznesenie vlády sa zmení tak, aby obyvatelia nepotrebovali po 3. februári potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie COVID-19. Ľudí však vyzval, aby sa testovali. Situácia v miestnych nemocniciach je podľa ministra vážna. Dodal, že každý okres, ktorý sa rozhodne testovať, dostane od štátu testy a päť eur za vykonaný test.

V Bratislave je podľa Krajčího pozitivita 1,3 %, čo znamená že v rámci zamorenosti jej patrí 25. pozícia, čo sa prejavilo aj v nemocniciach. Sever Slovenska sa stabilizoval, Žilinský a Prešovský kraj sú na tom "relatívne stabilne".

Mobilita podľa šéfa slovenského zdravotníctva mierne rastie, ale nie výrazne. Riziková je podľa neho najmä MHD, v ktorej odporúča nosiť respirátor. Najlepšie je podľa neho nekomunikovať vo verejnej doprave a neodporúča ani telefonovanie.

Predpokladá, že núdzový stav obnovia

Krajčí predpokladá, že vláda od 8. februára obnoví núdzový stav a zavedie ďalší zákaz vychádzania, z ktorého budú platiť v niektorých prípadoch výnimky pre tých, ktorí budú mať negatívny test na ochorenie COVID-19.

Nemôže nikto poprieť, že ochorenia ako tetanus, osýpky či záškrt patria v krajinách EÚ prakticky do minulosti, povedal na tlačovej besede profesor Vladimír Krčméry. Podľa neho, vakcína chráni aj pred preťažením zdravotníctva, a takisto znižuje mortalitu na iné ochorenia.

Podľa riaditeľky komunikačného odboru ministerstva zdravotníctva Jany Pôbišovej, rezort začal s vakcinačnou kampaňou už v polovici vlaňajška. Ako uviedla, pandémiu sprevádzajú najmä dezinformácie, ktoré sa rezort snaží informovaním vyvracať. Facebooková stránka rezortu je po Polícii SR podľa nej druhou najsledovanejšou inštitúciou. Verejná mienka o vakcínach sa podľa nej postupne mení.

TOP videá

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá