AstraZeneca pošle EÚ menej vakcín. Dávky neprerušia, tvrdí Británia

Šéf úradu britskej vlády Michael Gove vyhlásil, že nedôjde "k prerušeniu dodávok vakcín" proti koronavírusu od farmaceutickej spoločnosti AstraZeneca. Vyjadril sa tak po tom, čo Európska únia požiadala o dávky očkovacej látky zo závodov tejto firmy v Británii.

EK podpísala vlani s firmou AstraZeneca predbežnú kúpnu zmluvu na vakcínu, ktorá v tom čase ešte neexistovala. Jej oficiálne schválenie v EÚ sa očakáva v priebehu tohto týždňa.

Spoločnosť AstraZeneca totiž oznámila, že v nasledujúcich týždňoch dodá na trh EÚ podstatne menej dávok, ako to vlani prisľúbila v rámci dohody s Európskou komisiou. "Som si istý, že všetci chceme urobiť všetko pre to, aby čo najviac ľudí v krajinách, ktoré sú našimi priateľmi a susedmi, bolo zaočkovaných. Domnievam sa, že najlepšie to dosiahneme prostredníctvom dialógu a spolupráce," povedal Gove v rozhovore pre stanicu BBC Radio.

Na otázku, či vláda umožní dodanie vakcín do EÚ, Gove uviedol: "Nie, najdôležitejšou vecou je to, že sa musíme uistiť, že harmonogram, ktorý bol dohodnutý a na ktorom je založený náš očkovací program, bude pokračovať." Dodal, že dodanie vakcín, ktoré bolo plánované a zaplatené, by malo rozhodne pokračovať, pričom nedôjde k žiadnemu "prerušeniu".

TOP videá

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá