Pfizer prišiel s dobrou správou, vakcína zaberá aj proti novým variantom

Spoločnosti Pfizer a BioNTech oznámili, že ich vakcína proti ochoreniu COVID-19 je účinná aj proti variantom koronavírusu, ktoré sa objavili v Británii a Juhoafrickej republike. Informáciu priniesla tlačová agentúra AFP.

Celosvetový denný počet úmrtí na COVID-19 v stredu prvýkrát prekročil hranicu 18.000.

Obe spoločnosti vo vyhlásení uviedli, že "nie je pravdepodobné, aby malé rozdiely zistené testami, porovnávajúcimi pôvodný koronavírus a najnovšie varianty, viedli k výraznému zníženiu účinnosti očkovacej látky". Tieto zistenia nenaznačujú potrebu vyvinúť novú vakcínu proti novým variantom. Pfizer a BioNTech však dodali, že budú reagovať, ak sa objavia dôkazy, že tieto varianty odolávajú ich súčasnej vakcíne.

Obe firmy budú naďalej sledovať "účinnosť vakcíny v reálnom svete" aj jej účinnosť voči novým variantom koronavírusu. "Pfizer a BioNTech sú presvedčené, že program na vývoj mRNA vakcíny firmy BioNTech je natoľko pružný, že umožňuje aj vývoj nových variantov vakcíny, ak si to situácia vyžiada," uviedli spoločnosti. Zdá sa, že vakcíny sú jedinou reálnou možnosťou, ako sa vrátiť k nejakej podobe normálneho života.

TOP videá

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá