Útok v USA si berie ďalšiu funkciu. Končí minister zdravotníctva

Americký minister zdravotníctva Alex Azar rezignoval. Dôvodom je minulotýždňový útok stúpencov prezidenta Donalda Trumpa na budovu Kapitolu. V úrade však zostane do 20. januára, teda do inaugurácie nového prezidenta Joea Bidena.

Minister napísal rezignačný list adresovaný Trumpovi 12. januára. V liste Azar menuje najväčšie úspechy americkej administratívy za posledné štyri roky vrátane vývoja vakcíny proti ochoreniu COVID-19 "v rekordnom čase". "Hrozí, že kroky a rétorika, ktoré nasledovali po voľbách, najmä počas minulého týždňa, môžu toto a ďalšie historické odkazy tejto administratívy poškodiť," píše Azar v liste. "Útoky na Kapitol boli útokom na našu demokraciu a na tradíciu pokojného predania moci," dodal.

Azar uviedol, že vo funkcii plánuje zostať do inaugurácie nového demokratického šéfa Bieleho domu Joea Bidena 20. januára. Svoj odchod z funkcie už oznámili aj ministerka dopravy Elaine Chaová, ministerka školstva Betsy DeVosová či minister pre vnútornú bezpečnosť Chad Wolf.

Urobili tak po tom, ako protrumpovskí demonštranti podnietení samotným prezidentom 6. januára zaútočili na budovu Kapitolu vo Washingtone, kde sa členovia Kongresu vtedy pripravovali oficiálne potvrdiť Bidenovo víťazstvo. Samotný Trump neskôr poprel, že by svojich stúpencov podnecoval k násilnostiam.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá